W dniu jutrzejszym – 26 maja rusza już 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego (najstarszego festiwalu filmowego w Polsce). Patronat nad imprezą sprawuje Kraków Miasto Literatury UNESCO. Krakowski Festiwal Filmowy jest poświęcony głównie filmom dokumentalnym, animowanym i krótkim fabułom. Podczas 8 dni festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć około 250 filmów z całego świata.
Wydarzenia festiwalowe to: pokazy filmów w sekcjach konkursowych i pokazach specjalnych ( w tym plenerowych), a także wystawy, koncerty, warsztaty (także dla dzieci) i spotkania z twórcami. Odbywają się one w wielu miejscach, n.in. w Kinie Kijów, Kinie pod Baranami, Galerii ASP, czy w Muzeum Narodowym. Tegoroczny festiwal potrwa do 2 czerwca, kiedy to w ramach finału odbędą się pokazy filmów nagrodzonych. Ze szczegółowym programem poszczególnych dni można zapoznać się na stronie KFF.
Co warto zobaczyć? Na pewno na uwagę zasługuje: „Przemiana Pana Samsy” w reżyserii Caroline Leaf, nagrodzona w tym roku nagrodą Smoka Smoków – wyrazem uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Film to animowana ekranizacja opowiadania „Przemiana” Franza Kafki. Jego główny bohater Gregor Samsa budzi się rano w swoim łóżku i stwierdza, że przeobraził się w potężnego i brzydkiego robaka. Na tym samym pokazie zostanie wyświetlony film: „Dwie siostry”, którego bohaterka Marie chroni swoją siostrę Violę, pisarkę, przed całym światem, w zamkniętym na klucz ciemnym mieszkaniu; a także: „Ulica”, czyli opowieść o przygotowywaniu się do odejścia najbliższych osób i rytuałach związanych ze śmiercią. To wszystko wraz z ceremonią wręczenia nagrody Smok Smoków, będzie miało miejsce 27 maja o godzinie 19.30 na scenie AST.
Również warta obejrzenia jest krótkometrażowa animacja „Portret Suzanne” w reżyserii Izabeli Plucińskiej – groteskowa adaptacja opowiadania „Rolanda Topora” o samotności, zazdrości i miłości. A także film dokumentalny „Tak jest dobrze” w reżyserii Marcina Sautera, przywołujący na myśl sześć opowieści Szczepana Twardocha o słabościach i sile, o rozpaczy, samotności, nadziei i zwątpieniu człowieka. Oba filmy można zobaczyć 31 maja, o godz. 16.00, w Akademii Sztuk Teatralnych. Po seansie odbędzie się spotkanie Q&A z reżyserami Izabelą Plucińską i Marcinem Sauterem.
Z kolei tego samego dnia o godz. 18.30 zapraszamy do Kina pod Baranami na film: „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki. Jest to opowieść o małżeństwie państwa Żabińskich, którzy podczas okupacji przechowywali w warszawskim ZOO liczną grupę uciekinierów z getta do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego. Po seansie odbędzie się Q&A z udziałem reżysera oraz producentki Anny Weredy.
Oczywiście Krakowski Festiwal Filmowy to o wiele więcej pokazów doskonałych filmów i wydarzeń towarzyszących. Warto zapoznać się z programem i wybrać odpowiadające wydarzenia. KFF to nie tylko okazja to zobaczenia na dużym ekranie doskonałych filmów, ale i do poznania znakomitych osobistości, w tym reżyserów i producentów z całego świata.
Przypominamy również o Miesiącu Fotografii w Krakowie!
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.