75. Tour de Pologne rozpocznie się w sierpniu w Krakowie!

0
744

75 Tour de Pologne 2018 rozgrywany jest w 100-lecie uzyskania przez Polskę niepodległości i 90 rocznicę pierwszego wyścigu. Impreza rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie i zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

Z Krakowa do Bukowiny Tatrzańskiej będzie prowadzić trasa 75. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne (4-10 sierpnia) – ogłosił dyrektor imprezy Czesław Lang podczas oficjalnej prezentacji przed Pałacem Królewskim w Wilanowie. Trasa w dużym stopniu pokrywa się z ubiegłoroczną.

Rywalizacja zaliczana do prestiżowego cyklu UCI World Tour rozpocznie się w sobotę 4 sierpnia etapem o długości 132 km ze startem i metą w Krakowie.

W późniejszych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Zabrzu, Szczyrku, Bielsku-Białej, słowackim Popradzie i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie po raz drugi zakończy się wyścig. Nowymi etapowymi miastami będą Bielsko-Biała i Poprad. Nowością będzie także start trzeciego etapu na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraków w elicie 10 miast świata! – f7krakow.pl

Tour de Pologne będzie w tym roku obchodzić potrójny jubileusz: mija 90 lat od pierwszych zawodów, jest rozgrywany po raz 75., a Lang organizuje go od ćwierćwiecza.

Na dodatek kolarze będą się ścigać w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat nad tą największą kolarską imprezą w kraju objął Prezydent RP Andrzej Duda.


Zdjęcie: facebook.com

W czerwcu wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król i Lang podpisali list intencyjny w sprawie organizacji etapów Tour de Pologne w mieście w latach 2019-2023. To przedłużenie współpracy, która trwa od 2008 r. Przez lata kolarze finiszowali w stolicy Małopolski, ostatnio wyruszają w Polskę z Rynku Głównego.

Tour de Pologne na stałe wpisał się w kalendarz krakowskich imprez. Jak zawsze mówi pan Lang: tak jak Paryż jest ważny dla Tour de France, tak nie byłoby Tour de Pologne bez Krakowa. Mam nadzieję, że wszystko się uda, a mieszkańcy i turyści będą kibicować – mówi Król.

W tym roku Małopolska będzie gościć cztery z siedmiu etapów wyścigu. Oprócz otwarcia ze startem i metą w Krakowie kolarzy będą gościć m.in. Wieliczka, Bukowina Tatrzańska i Zakopane. Spod Wielkiej Krokwi wystartuje szósty etap, który pierwotnie miał prowadzić po słowackich górach, ale ostatecznie odbędzie się po polskiej stronie Tatr.

W tym roku zwycięzca Touru doczeka się też specjalnego pucharu z kopalni soli w Wieliczce, który ma stać się stałym trofeum imprezy. 3 sierpnia na krakowskim Rynku zaprezentują się wszyscy uczestnicy TdP.

To impreza kreuje gwiazdy, a nie gwiazdy imprezę. Na pierwszym etapie zawodnicy są zawsze bardzo bojowo nastawieni. Finiszować na pierwszym miejscu w Krakowie to zawsze wielki zaszczyt – zapewnia Lang.

A Ty lubisz w Krakowie oglądać Tour de Pologne?

Trasa 75. Tour de Pologne:

4 sierpnia, 1. etap: Kraków – Kraków (132 km)

5 sierpnia, 2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice (158 km)

6 sierpnia, 3. etap: Chorzów – Zabrze (140 km)

7 sierpnia, 4. etap: Jaworzno – Szczyrk (179 km)

8 sierpnia, 5. etap: Wieliczka – Bielsko-Biała (152 km)

9 sierpnia, 6. etap: Zakopane – Poprad (180 km)

10. sierpnia, 7. etap: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (136 km)

Tekst pochodzi ze strony: krakow.wyborcza.pl/niezalezna.pl/PAP
Zdjęcie główne: facebook.com