Architektura władzy w międzywojennym Krakowie – spacer miejski

0
967

fot: źródło

Architektura zmienia się na przestrzeni wieków i – niestety – nie zawsze możemy podziwiać jej piękno. Budynki wyniszczono wojnami i walką o kraj, a ponadto, „kolebki architektury” traciły swój blask przez wieczne przebudowy czy dobudowy… Jednak jak wyglądała architektura władzy w międzywojennym Krakowie?

W 1918 roku, stary, europejski ład, zmienił się na zawsze. Jednym z najważniejszych narzędzi budowania państwowości nowopowstałych krajów, stała się architektura. Była środkiem do zaznaczania swojej podmiotowości w krajobrazie regionów i miast, narzędziem do poszukiwania nowych wzorów ikonografii narodowej czy wreszcie szansą dla rozwoju społecznego – mówią organizatorzy, czyli Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

fot: źródło

Przeczytaj: Wielki Kiermasz Rzeczy Wszelakich!

Idąc tym tropem dalej, organizatorzy dodają: „Wznoszone wówczas budynki, mające stać się siedzibami ministerstw, samorządów czy instytucji publicznych, miały być wymownym świadectwem tego, jak silny jest (bądź chce być) aparat państwowy.” Tym samym, już jutro, 20 października o godzinie 11:00, rozpocznie się spacer miejski, dzięki któremu „liźniemy” choć trochę międzywojennej architektury.

Informacje od organizatorów:

  • Podczas spaceru przyjrzymy się architekturze powstałej w Krakowie w okresie II Rzeczypospolitej przede wszystkim w kontekście politycznym.
  • Na trasie spaceru znajda się m.in.: Muzeum Narodowe, Dom im. Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Jagiellońska, Izba Skarbowa i Wydział Powiatowy. Dowiemy się, jakie miejsce gmachy te odgrywały na politycznej mapie Polski i Krakowa oraz jakie treści zostały zapisane w ich architektonicznych formach.
  • Spacer zapowiada wystawę „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”, którą od 9 listopada 2018 r. będzie można oglądać w Galerii MCK.
  • Miejsce zbiórki: plac przed Muzeum Narodowym; prowadzenie: Kamila Twardowska. Wstęp wolny.

fot: źródło

Sprawdź naszą stronę: f7poznan

To jak? Wybieracie się na jutrzejszy spacer? Warto się przewietrzyć – szczególnie przed wyborami! 😉

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.