Przejście na emeryturę to ważny moment w życiu. Aby był to dla upragniony początek, a nie nieuchronny koniec musisz mieć pomysł na siebie. To, jakie emerytura przyniesie skutki, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Musisz odpowiednio i pozytywnie spojrzeć na nową sytuację.
Każda zmiana w życiu, nawet najmniejsza wiąże się ze stresem. Przejście na emeryturę to coś nieznanego, więc i niepokój jest większy. Porzucamy coś, co towarzyszyło nam przez większą część naszego życia i rozpoczynamy kolejny etap. Jaki będzie? Od nas samych zależy, jak wykorzystamy ten czas.
Możemy skupić się na tym, że:
- nasza praca zawodowa się skończyła i nie wiadomo, co dalej,
- teraz mamy mnóstwo wolnego czasu, który można ciekawie wykorzystać.
Jeśli skupimy się na tym pierwszym, to staniemy się smutni, rozczarowani, samotni, będziemy się nudzić, zamartwiać własną metryką i tym, że zastępuje nas młodsze pokolenie. Taka postawa nie doprowadzi do niczego dobrego. Zaczniemy się czuć niepotrzebni i zbędni.
Jeśli skupimy się na tym drugim będziemy mieli o wiele radośniejsze i ciekawsze życie. Ze spokojem przyjmij fakt, że jesteś już na emeryturze – w końcu ciężko sobie na to zapracowałeś i Ci się należy. Czuj się usatysfakcjonowany takim stanem rzeczy. Od tej chwili możesz zacząć spełniać swoje plany, na które do tej pory brakowało Ci czasu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowa nowohucka ścieżka rowerowa w ciągu pieszo – rowerowym! – f7krakow.pl
Co można robić na emeryturze?
Przede wszystkim zacznij aktywnie spędzać czas. Dobrze zorganizuj sobie czas, aby nie siedzieć cały czas w pustym domu i nie zwariować. Nie warto planować sobie spania do południa, czy oglądania telewizji 12 godzin na dobę. Aby poczuć satysfakcję z przejścia na emeryturę musisz zacząć aktywnie działać.
Gdy nagle człowiek przestaje pracować może zerdzewieć.
„Znany jest w psychologii objaw zwany syndromem rdzewienia. Dotyka on ludzi, którzy po latach intensywnej pracy nagle przestają pracować. To szok fizjologiczny dla całego organizmu. Spada poziom mobilizacji, korzystne dla organizmu hormony przestają się wydzielać, spada odporność, choroby atakują. Marzenia o złotej jesieni życia rozlatują się i spędzamy czas, błądząc po lekarzach i szpitalach” – mówi w rozmowie z wysokieobcasy.pl Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta i pisarz.
Centra Aktywności Seniorów
Centra Aktywności Seniorów to świetny pomysł jak zagospodarować wolny czas. Miasto Kraków zaprasza wszystkich starszych mieszkańców do korzystania z ciekawych zajęć w Centrach Aktywności Seniorów.
„Centra Aktywności Seniorów powstają zgodnie z zapisami Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015-2020 jako miejsca integracji oraz aktywizacji społecznej i prozdrowotnej osób starszych – mieszkańców Krakowa w wieku 60+. Do końca 2020 r. sieć lokalnych CAS-ów ma liczyć 54 punkty – po trzy w każdej dzielnicy”, czytamy na zdrowy-senior.org.
Centra czynne są codziennie od poniedziałku do piątku przez 4-6 godzin dziennie w zależności od potrzeb seniorów w danym Centrum. W ich ofercie można znaleźć między innymi:
- kursy języków obcych,
- obsługi sprzętu komputerowego,
- zajęcia florystyczne,
- zajęcia taneczne,
- zajęcia teatralne,
- wycieczki turystyczno – krajoznawcze
- oraz wiele aktywności poprawiających kondycję fizyczną i intelektualną.
Zajęcia są bezpłatne. O przynależności do CAS decyduje osobiste zgłoszenie uczestnika, a członkowie Centrum otrzymują kartę członkowską (legitymację), która jest ważna we wszystkich CAS-ach na terenie Krakowa.
Centra są miejscem spotkań lokalnej społeczności. W końcu każdy człowiek ma jakieś ukryte talenty. Warto poświęcić wolny czas na realizację swoich pasji. To idealny czas, aby pokazać światu swoje uśpione talenty.
A jakie są Twoje doświadczenia związane z przejściem na emeryturę?
Źródło i zdjęcie główne: dlaseniora.krakow.pl