Drugie Życie Książki 2018

0
1055

fot: źródło

W dobie internetu, gdzie ekrany, od których – nota bene – bardzo ciężko jest nam się oderwać, są naszą codziennością, najbardziej ucierpiały książki. Te wspaniałe, papierowe arcydzieła, które potrafią przenieść nas do innego świata, dzięki którym zapominamy o problemach i znajdujemy ukojenie…

W moim subiektywnym odczuciu – nikt, ani nic, nie zastąpi książki. Pisząc „książkę”, mam na myśli tę papierową wersję, która publikowana jest w twardej lub miękkiej oprawie. Tę pierwotną wersję, która od lat służy nam, ludziom. Niestety, w dzisiejszych czasach, książki są zwyczajnie wypierane, ponieważ zastępują je różnej maści:

-E-booki,

fot: źródło

-Audiobooki,

fot: źródło

-Kindl’e

fot: źródło

Jeśli mielibyśmy patrzeć pod kątem wygody – na przykład Kindl jest bardzo wygodną alternatywą książki. Jego waga jest stała, niezależnie od tego, ile stron ma książka, dlatego też jeśli chcemy czytać Kindl-książkę w podróży tramwajem czy pociągiem, to faktycznie, jest to dużo wygodniejsza opcja, ponieważ nie mamy zbędnego balastu. A z ciekawostek – jeśli ktoś miał kiedykolwiek Kindl w ręce, to wie, że jest niezwykle lekki. 😉

Nie zmienia to jednak faktu, że książka papierowa jest klasyczną formą, której nie da się niczym zastąpić. I choć pod kątem wygody Kindl wydaje się lepszy, to sama przyjemność z posiadania i czytania ukochanej książki, ten charakterystyczny zapach…nie do podrobienia!

Dlatego też ci, którzy wymienili książki na e-Booki czy Kindle i nie używają już wersji papierowych, mogą dać swoim książkom drugie życie – w dosłownym tego słowa znaczeniu!

fot: źródło

Kraków Miasto Literatury UNESCO Krakowskie Biuro Festiwalowe zorganizowali wspaniałe wydarzenie, umożliwiające „ożywienie” książek! Jeśli już z nich nie korzystacie, a uważacie, że kurzą się na półce – każdy na tym skorzysta.

DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI 2018 – OGŁASZAMY HARMONOGRAM!

>>> Nie marnuj książek, które Ci się znudziły. Podaj dalej i znajdź im nowych właścicieli. Kto wie, może znajdziesz dla siebie literacką perełkę? Serdecznie zapraszamy na wymiany! <<<

Sami organizatorzy wypowiadają się w ten sposób: „Akcja Drugie Życie Książki jest z nami już siedem lat! Program bezpłatnych wymian przygotowanych na ten rok jest równie interesujący, jak dotychczas – planujemy spotkać się z Wami łącznie 14 razy, w różnych atrakcyjnych lokalizacjach. Przygotowujemy aż siedem edycji specjalnych, w tym wymianę komiksów na Krakowskim Festiwalu Komiksu, a także książek w Parku Decjusza i tych w języku angielskim w księgarni Massolit. W tym roku spotykać się będziemy tradycyjnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Pawilonie Wyspiańskiego, ale mamy w planach także inne lokalizacje!

fot: źródło

Samoobsługowe regały bookcrossingowe Drugiego Życia Książki pojawią się na literackich Festiwalach Conrada i Miłosza. Korzystając z tych regałów stosujemy zasadę 1:1 – czyli za każdą książkę zabraną z regału, zostawiamy na półce jedną swoją.

Reguły udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na stan książek – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni. Książki wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.”

Pełen harmonogram i regulamin wydarzenia znajdziecie także na www.drugiezycieksiazki.pl

fot: źródło

Macie na to aż 4 miesiące! Spotkania odbędą się:

-26.08, o godzinie 14:00

-16.09, o godzinie 14:00

-23.09, o godzinie 15:00

-28.10, o godzinie 10:00

-18.11, o godzinie 15:00

-16.12, o godzinie 14:00

Chcecie zabawić się w „lekarzy” i ożywić, ocalić Wasze książki? Nic prostszego! Wiecie, gdzie iść. 😉