Ferie bez nudy! Co robić w Krakowie?

0
1034
Fot. MOCAK

W tym roku ferie zimowe w Małopolsce zaczynają się wyjątkowo wcześnie. Już od 14 stycznia uczniowie krakowskich szkół będą mogli odpocząć od nauki i obowiązków. Z drugiej strony jeżeli nie mają zaplanowanego żadnego wyjazdu w okresie ferii, łatwo popaść w zimowy marazm. Na szczęście Kraków oferuje w okresie ferii zbyt dużo atrakcyjnych zajęć, by przejmować się nudą. Czas zapoznać się z ofertą!

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oferuje mnóstwo zajęć i warsztatów, wśród których m.in. znajdują się: zwiedzanie wystaw, relaks w jaskini solnej, wyjścia do kina, teatru, czy na kręgielnie, zdobywanie ścianek wspinaczkowych, wizyty w parku trampolin i kreatywne warsztaty multimedialne w Artetece. Szczegółowy program zajęć można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka Kultury.

źródło: krakow.pl

Z kolei Centrum Kultury Podgórza zaprasza na zajęcia w ramach „Akcji Zima 2019”. W tym roku proponuje dwa różne turnusy zajęciowe pełne zaskakujących atrakcji. Pierwszy z oferowanych turnusów zajęciowych jest przeznaczony dla dzieci w wieku 7-14 lat. Tzw. „Kalejdoskop zimowych atrakcji” to m.in. warsztaty plastyczne, teatralne, taneczne i podróżnicze, wyjście do papugarni, czy dziecięcego parku rozrywki. Z kolei drugi turnus – „Akademia młodego reportera” – to cykl tematycznych warsztatów dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których uczestnicy będą wcielać się w rolę dziennikarza, prezentera i eksperta w mediach, ucząc się m.in. pracy z mikrofonem i kamerą oraz zachowań scenicznych, nagrywając wywiady, audycje radiowe oraz poznając techniki autoprezentacji. Na obydwa turnusy obowiązują wcześniejsze zapisy.

źródło: krakow.pl

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza młodzież w wieku 13 lat i więcej na otwarte zajęcia w ferie zimowe. Noszą one nazwę – Cztery Wyzwania i obejmują cztery rodzaje zajęć tematycznych. Zajęcia sportowe, zajęcia z plastyki, rękodzieła, fotografii i filmu, warsztaty tańca (hip-hop, taniec klasyczny, współczesny, ludowy) i małych form scenicznych i warsztaty wystąpień publicznych, twórczego myślenia i autoprezentacji. Zapowiada się bardzo ciekawie.

źródło: pixabay.com

Nowohuckie Centrum Kultury organizuje wszechstronne zajęcia związane z teatrem, tańcem, plastyką, muzyką i rekreacją. Szczegółowe informacje można uzyskać wysyłając meila na: artystyczny@nck.krakow.pl. Również w ten sposób odbywają się zapisy.

Nie tylko domy i instytucje kultury posiadają atrakcyjną ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie ferii. Dołączają do nich krakowskie muzea, które organizują przeróżne warsztaty i spotkania.

Muzeum PRL-u organizuje warsztaty – „Wehikuł czasu – Polska sprzed pół wieku” – dla najmłodszych, warsztaty fotograficzne „Okiem Mariana Schmidta” – dla trochę starszych i specjalne, bezpłatne oprowadzanie: „Tajemnice starego kina Światowid” dla zorganizowanych grup.

Muzeum Historii Fotografii zaprasza na warsztaty dotyczące wystawy stałej „Portret”. Jedne z warsztatów –  „Pstryk! Fotka. O tym jak bardzo ułatwiliśmy sobie życie”  mają udowodnić, że potrzeba jest matką wynalazku. Z kolei podczas warsztatów  „Pudełkowe atelier” uczestnicy będą tworzyli swoje małe pudełkowe atelier korzystając ze zdjęć ze zbiorów Muzeum.

źródło: mhf.krakow.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK posiada oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. „Zabawy z książką”, Warsztaty rodzinne” Światłosfera”, czy specjalne lekcje muzealne pozwolą nie tylko miło spędzić czas podczas ferii zimowych, ale i zadbać o własny rozwój intelektualno-kulturalny. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MOCAKU.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Prawie każdy dom kultury, ośrodek, czy muzeum przygotowało coś dla uczniów na okres ferii zimowych. Warto zapytać o ofertę bezpośrednio w interesującym nas obiekcie. Takie informacje są udzielane również w szkołach, które pomimo że nie prowadzą zajęć lekcyjnych w okresie ferii, często oferują gamę bogatych warsztatów sportowych czy artystycznych. Dzięki akcji „Zima w szkole”  można poznać szkołę od zupełnie innej, bardziej przyjaznej strony.

Zachęcamy do aktywnego spędzania ferii. Chociaż wśród bogatej oferty rozwijających zajęć zawsze powinniśmy pamiętać o czasie na beztroski odpoczynek! 🙂

NIE WIESZ JAK RUSZYĆ Z BIZNESEM? DOWIEDZ SIĘ TUTAJ!