Festiwal Miłosza 2019

0
1178

fot: źródło

Czerwiec to piękny miesiąc – nie tylko wizualnie. Okazuje się, że między 6 a 9 czerwca, Kraków ponownie stanie się centrum genialnej, współczesnej poezji, która przemawia do naszej duszy.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi niezwykle…ekscytująco. „Zdobycie władzy”, bo tak właśnie nazwano edycję 2019, to również tytuł pierwszej powieści Czesława Miłosza, którą wydano w 1953 roku. Bogaty program festiwalowy obfituje w spotkania autorskie, debaty panelowe, warsztaty edukacyjne i koncerty! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno ten, który lubi słuchać, jak i ten, który woli dyskutować. Pierwsza powieść patrona festiwalu demaskuje mechanizmy stalinowskiej władzy, jednak jest to dzieło uniwersalne, które – jak mówią organizatorzy – dalece wykracza poza historyczny kontekst epoki i mówi o zdobywaniu władzy w sposób symboliczny, tj. narzuca sposób myślenia o rzeczywistości.

fot: źródło

Przeczytaj: State Street dla psiaków. Adoptuj przyjaciela!

Krzysztof Siwczyk, Dyrektor Artystyczny festiwalu mówi: „W ósmej edycji Festiwalu Miłosza przyjrzymy się tym opowieściom: wspólnie z gośćmi ze świata i Polski będziemy je interpretować i krytycznie demontować”. Organizm społeczny to kocioł pełen agresji kierunkowanej przez fake newsy, język propagandy, skrótowość przekazu mediów społecznościowych. Nadmiar informacji, z których nie klei się nic, co spójne i nic, co wspólne dla nas wszystkich, stopniowo staje się centrum władzy. Między 6 a 9 czerwca do głosu dojdzie poezja – jeden z niewielu bastionów oporu przed banałem i chaosem. – dodają organizatorzy. – dodają organizatorzy, czyli  Festiwal MiłoszaKrakowskie Biuro FestiwaloweFundacja Miasto Literatury i Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na festiwalu pojawią się m.in: „laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a zarazem tłumaczka poezji amerykańskiej Krystyna Dąbrowska, Piotr Florczyk, poeta, eseista, laureat prestiżowych amerykańskich nagród za tłumaczenia wierszy Anny Świrszczyńskiej, Magdalena Kicińska, debiutująca poetyckim tomem „Środki transportu”, choć znakomicie znana czytelnikom jako autorka słynnej „Pani Stefy”; Maciej Melecki, poeta współtworzący Instytut Mikołowski, współscenarzysta filmu „Wojaczek”; Antoni Pawlak, publicysta, autor 20 książek poetyckich, wieloletni rzecznik prezydenta Gdańska; Uta Przyboś, poetka i malarka, laureatka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a zarazem córka jednego z najznamienitszych poetów polskich XX wieku Juliana Przybosia; Alicja Rosé, poetka i ilustratorka oraz Tomasz Różycki, poeta, eseista, laureat Nagrody Kościelskich.” Już 6 – 9 czerwca w godzinach 08:00 – 22:00, możecie realnie zetknąć się z pięknem nieśmiertelnej sztuki i kultury, którą Czesław Miłosz (i nie tylko!) umieścił w swoich dziełach.

fot: źródło

Sprawdź: f7dobry

Braliście udział w poprzednich edycjach Festiwalu Miłosza? My jeszcze nie mieliśmy okazji zetknąć się z tym wydarzeniem, jednak planujemy nadrobić zaległości właśnie w tym roku. Kto wybiera się z nami? Czekamy na informacje!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.

Poprzedni artykułState Street dla psiaków. Adoptuj przyjaciela!
Następny artykułV Małopolski Kongres Kobiet
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.