Jarmark Świętojański – dziesiąta krakowska edycja!

0
680
radiokrakow.pl

W przyszły weekend 14-16 czerwca odbędzie się już dziesiąta w Krakowie edycja wydarzenia jakim jest Jarmark Świętojański. Jest to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie jak wyglądało życie w dawnym mieście. Udział w rzemieślniczych warsztatach, czy możliwość spróbowania tradycyjnych potraw z XVI wieku na pewno w ciekawy sposób pozwoli przybliżyć (zarówno małym jak i dużym) spory kawałek historii Krakowa. 

Jak co roku wydarzenie będzie odbywać się przy bulwarze Czerwieńskim. Z racji,  że tegoroczna edycja wydarzenia jest poświęcona krakowskim żakom, szczególnie zapraszamy uczniów i studentów, by zobaczyli jak dawniej wyglądała edukacja. Oczywiście wszystko w bardzo atrakcyjnym wydaniu. Uczniowie będą mogli zapoznać się z realiami szkół renesansowych i poprzez uczestnictwo w licznych warsztatach zdobyć jeden z czterech patentów: scholara, podhutmaniego ratusznego, jarmarcznika i bywalca jarmarcznego. Na pewno taka okazja prędko się nie powtórzy!

Od godziny 11.00 w piątek 14 czerwca na bulwarze Czerwieńskim odbywać się będą zajęcia i warsztaty m.in. warsztat papierniczy, piernikarzy,  płatnerski,  powroźniczy, krawiecki, lepienia garnków i wiele innych. Bezpłatne nauki u doświadczonych rzemieślników to powód, dla którego warto zjawić się na jarmarku. Na przybyłych gości będzie czekać niespotykana w XXI wieku kuchnia renesansowa, papiernia, szklarnia, stolarnia, świecarnia, tkalnia, warzelnia soli, czy gliniarnia. W piątek o pełnych godzinach od 12.00 do 18.00 odbędą się dodatkowo warsztaty tańca.

Pośród rozłożonych namiotów historycznych będzie można odnaleźć  trzy collegia, dwóch lektoriów, szkoły kaligrafii i drukarni. Wszystko po to, aby poznać tajniki dawnych nauk – medycyny, prawa, fizyki i alchemii. Uczniowie dowiedzą się także więcej o dawnych mapach, antycznym języku, sztuce pięknego pisania i historii powstawania ksiąg.

Dodatkowe atrakcje zaoferuje sokolnik, który przygotuje dla szkół pogadankę o ptakach drapieżnych. W piątkowym programie przewidziane są także pokazy sokolnicze – ptaki przelatywać będą tuż nad głowami uczestników spotkania!

(więcej informacji i zapisy na warsztaty na: biurofestiwalowe.pl).

źródło: karnet.krakow.pl

W kolejnych dniach (sobota i niedziela) będą odbywały się niezwykłe widowiska i rekonstrukcje. Dokładny program Jarmarku  Świętojańskiego, jak i szczegółowe informacje, będą pojawiać się na stronie głównej wydarzenia: jarmarkswietojanski.eu.

Miejskie spacery z Mariuszem Wollnym

To jeszcze nie wszystko. Ważnymi wydarzeniami zapowiadającymi Jarmark Świętojański będą spacery z Mariuszem Wollnym, które odbędą się w najbliższy weekend – w sobotę 8 czerwca i niedzielę 9 czerwca.

Pierwszy spacer rozpocznie się w sobotę o godzinie 13.00 i poprowadzi przez najważniejsze miejsca Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15), najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego głównymi motywami staną się szesnastowieczne uczelnie, stroje i zwyczaje studenckie, kolegia, lektoria i relacje pomiędzy uniwersytetem a miastem. Uczestnicy zwiedzą także wystawę interaktywną, której częścią jest sala alchemiczna.

Z kolei niedzielny spacer rozpocznie się o godzinie 10 pod Wieżą Ratuszową (Rynek Główny 1). W przeciwieństwie do sobotniego spaceru, ten skupi się na zwykłych, zwłaszcza tych uboższych mieszkańcach miasta. Można będzie posłuchać na temat kar za przestępstwa w szesnastowiecznym mieście, miejscach straceń i prawie miejskim. Tematyka spaceru będzie dotyczyła m.in. życia mieszczan, hultajstwa i służb porządkowych. Na obydwa spacery obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie KBF.