Kino Letnie w MEK – „Obojętnie, gdzie to jest na świecie”

0
617

fot: źródłó

Muzeum Etnograficzne w Krakowie postanowiło stworzyć cykl filmowy w ramach wystawy czasowej Obojętniegdzie to jest na świecie. Stanisław Baj, malarz. Stąd też, zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, zapraszają nas na ekscytujące pokazy filmowe, które zapierają dech w piersiach.

Miejsce, które możecie odwiedzić w każdy czwartek, zawsze o godzinie 21:00, na podwórku Domu Esterki, mieści się na ulicy Krakowskiej 46. Organizatorzy są przygotowani nawet na niepogodę – jeśli pogoda nie dopisze, seans zostanie przeniesiony do Ratusza na Plac Wolnica.

Filmy puszczane są, tak jak powinny – w oryginalnych wersjach językowych, jednak z polskimi napisami, coby każdy zrozumiał to, co mówią w filmie. 😉

Wstęp, oczywiście, jest wolny – jedyne, co musicie ze sobą zabrać, to dobrą pogodę. 😉

  • 2 sierpnia  „Andriej Rublov”, reż. Andriej Tarkowski, 1966 (3 godz. 25 min.). Legendarna opowieść kinowa o legendarnym twórcy ikon. Potężna dawka sztuki z kultową sceną odlewania dzwonu. Nie tylko dla koneserów.
  • 9 sierpnia | „Serafina”, reż. Martin Provost, Belgia, Francja 2008 (2 godz. 5 min.) Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia charyzmatycznej kobiety obdarzonej niespotykanym talentem. Sztuka odmienia życie. Może każdego z nas?
  • 16 sierpnia | „Angelus” reż. Lech Majewski, 2001 (1 godz. 46 min). Przełomowy moment w działalności Grupy Janowskiej, gminy okultystycznej działającej na Śląsku w latach 30. i krótko po wojnie. Tajemne znaki, księgi, sztuka z familoków. I potrójne proroctwo zapowiadające wybuch wielkiej wojny, inwazję demonów, zniszczenie ludzkości przez promień z Saturna. Czy artyści mogą uratować nasz świat?

fot: źródło

„Rozmowy wokół projekcji prowadzi Piotr Zdybał – historyk sztuki, kurator, krytyk, doktorant w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, wykładowca akademicki, kurator międzynarodowych wystaw oraz wielu projektów filmowo-artystycznych. Przed każdym seansem zapraszamy na wprowadzenie (ok. 15 minut), po filmie mile widziane dyskusje.”

Film „Rzeki i przypływy” udostępniany będzie we współpracy z Galerią TAK.

Więcej informacji na ten temat dostaniecie tutaj: info

„✅ Za nami już ➡

  • 19 lipca | „Nieściszalni”, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjӓrne Nilsson, 2010 (1 godz. 38 min.). Czy przewód pokarmowy może być instrumentem? W tym filmie gra się na wszystkim. Naprawdę na wszystkim. I łamie się prawo w imię sztuki. Będzie głośno!
  • 26 lipca | „Rzeki i przypływy”, reż. Thomas Riedelsheimer, 2001 (1 godz. 30 min.) Focus na Andy’ego Goldsworthy, szkockiego mistrza land-artu. Dla tych, którzy nie wierzą w łatwy podział na to, co tworzone i tego, kto i z czego tworzy.”

Kto pojawi się na kolejnej projekcji? Który z filmów przypadł Wam najbardziej do gustu?

Poprzedni artykułKolejne Granie w Winokranie!
Następny artykułSierpniowe zwiedzanie Nowej Huty.
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.