Kino na dachu MCK – pokazy filmów tureckich

0
716

fot: źródło

Turcja to piękny, ciepły kraj, do którego z przyjemnością przyjeżdżają turyści z całego świata. Oprócz pięknych walorów wizualnych, kultura turecka również stoi na najwyższym poziomie. Świadczą o tym chociażby tureckie filmy, które mają „wzięcie” na całym świecie, w tym również i w Polsce. Już wkrótce będziemy mieli okazję zbliżyć się z turecką kinematografią.

Cykl filmowy towarzyszy „tureckim smakom”, czyli wystawie „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”. Zanim jednak rozpocznie się pokaz filmowy, najpierw zaczniemy krótką prelekcją filmoznawcy i krytyka teatralnego, Macieja Stroińskiego. „Kino na dachu MCK” – czy kiedykolwiek oglądaliście film na dachu? Jeśli nie, teraz macie niepowtarzalną okazję, aby to zrobić, a przy okazji „liznąć” nieco innej kultury.

Pokaz jest bezpłatny. Wejściówki dostępne będą na tydzień przed każdym z pokazów na stronie evenea.pl oraz w kasie Galerii MCK.

12.07 (czwartek), godz. 20.30 – „Życie jest muzyką” (reż. Fatih Akin, 2005)

„Życie jest muzyką” to film dokumentalny w reżyserii Fatiha Akina, urodzonego w Hamburgu w rodzinie tureckich imigrantów, laureata wielu prestiżowych nagród m.in. Złotego Niedźwiedzia za film Głową w mur (2004) i Złotej Palmy za scenariusz filmu Na krawędzi nieba (2007).

Alexander Hacke, niemiecki basista i kompozytor filmowy, jedzie do Stambułu, by spróbować zrozumieć i uchwycić muzykę tego miasta. Film nie tylko ukazuje różnorodność muzyczną metropolii położonej na styku Europy i Azji, ale także doskonale oddaje atmosferę Stambułu oraz porusza kwestie życia społecznego i politycznego w Turcji.

fot: źródło

Pobierz bilet: https://kino2018vol1.evenea.pl/ [link aktywny tydzień przed pokazem].

26.07 (czwartek) godz. 20.30 – „Głową w Mur” (reż. Fatih Akin, 2004)

„Głową w mur” to nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w roku 2004, a także wieloma innymi prestiżowymi wyróżnieniami, melodramat w reżyserii Fatiha Akina, urodzonego w Hamburgu w rodzinie tureckich imigrantów.

Cahit, Niemiec tureckiego pochodzenia, po śmierci żony stara się popełnić samobójstwo. Trafia do kliniki psychiatrycznej, gdzie poznaje Sibel, Turczynkę, która poprzez samobójcze próby usiłuje wyrwać się tradycyjnej tureckiej obyczajności kultywowanej przez rodzinę. Dziewczyna proponuje Cahitowi fikcyjny ślub, który ma jej pomóc uzyskać niezależność. Z czasem między małżonkami rodzi się więź, która doprowadza do tragedii. Głową w mur stanowi nie tylko poruszającą historię miłosną, ale także dotyka kwestii związanych z życiem społeczności tureckiej w Niemczech.

fot: źródło

Pobierz bilet: https://kino2018vol2.evenea.pl/ [link aktywny tydzień przed pokazem].

9.08 (czwartek) godz. 20.30 – „Okna” (reż. Ferzan Özpetek, 2004)

„Okna” to melodramat w reżyserii Ferzana Özpeteka, urodzonego w Stambule, mieszkającego i tworzącego we Włoszech. Film nagrodzony został między innymi na MFF w Karlowych Warach w roku 2003 za reżyserię i główną rolę kobiecą (Giovanna Mezzogiorno).

Zmęczona monotonnym życiem Giovanna wieczorami obserwuje okno sąsiada. Po pewnym czasie dochodzi do spotkania kobiety z wiele lat starszym mężczyzną – Davide. Od tego momentu Giovanna zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem, niezrealizowanymi marzeniami i w konsekwencji podejmuje odważną decyzję. Okna to film o ludziach, którzy zostają uwikłani w niecodzienne sytuacje oraz o marzeniach i konieczności wyboru, które z nich można zrealizować, a których nie.

fot: źródło

Pobierz bilet: https://kino2018vol3.evenea.pl/ [link aktywny tydzień przed pokazem].

30.08 (czwartek) godz. 20.30 – „Kedi – sekretne życie kotów” (reż. Ceyda Torun, 2016)

Kedi to urzekający film dokumentalny o życiu stambulskich kotów w reżyserii Ceydy Torun. Urodzona w Stambule reżyserka zabiera nas w podróż po ulicach miasta, któremu przyglądamy się z kociej perspektywy. W Stambule koty mają wyjątkowy status, traktowane są jak współgospodarze miasta, stanowią jego charakterystyczny element, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Urocza historia o kotach, a także darzących je wielkim szacunkiem i miłością mieszkańcach Stambułu podbiła serca publiczności na całym świecie.

fot: źródło

Pobierz bilet: https://kino2018vol4.evenea.pl/ [link aktywny tydzień przed pokazem].

Który z filmów najbardziej do Was przemawia?

 

 

 

Poprzedni artykułDo zobaczenia w zaświatach. Pokaz przedpremierowy.
Następny artykułGala Grechuta Festival Kraków 2018
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.