Kinobranie: filmy animowane nagradzane na festiwalach

0
800

fot: źródło

To już 12. wakacyjny festiwal filmowy! Letnie Tanie Kinobranie 2018 w Kinie Pod Baranami postanowiło zaprezentować nam filmy animowane, które mamy okazję obejrzeć już od 20 lipca do 9 sierpnia! Dla małych i dużych, dla każdego coś dobrego! Organizatorzy serdecznie zapraszają na Rynek Główny 27, „Kino pod Baranami”, gdzie będziemy oglądać filmy animowane.

W programie festiwalu, znalazły się również trzy pełnometrażowe filmy animowane, które wielokrotnie nagradzano na licznych festiwalach; między innymi, naszym oczom ukaże się: „Czerwony żółw” – urzekająca baśń dla dorosłych nagrodzona w Cannes i nominowana do Oscara w 2017 roku, „Twój Vincent” – czyli pierwsza pełnometrażowa animacja malarska nominowana do Oscara i Złotego Globu, a dodatkowo, nagrodzona dwoma orłami. A trzecim filmem pełnometrażowym, jest „Louise nad morzem„, czyli chwytający za serce film animowany, zdobywca Nagrody Publiczności na festiwalu Animator i nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 roku.

-„CZERWONY ŻÓŁW”
(La Tortue Rouge, reż. Michael Dudok de Wit)
„LOUISE NAD MORZEM”
(Louise en hiver, reż. Jean-François Laguionie)
„TWÓJ VINCENT”
(Loving Vincent, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

Krótko o filmach:

„• CZERWONY ŻÓŁW | LA TORTUE ROUGE | THE RED TURTLE
(Michael Dudok de Wit) FR/BE 2016, 80’ no dialogues
☆ Oscary 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego
☆ Cezary 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego
☆Annie Awards 2017: najlepszy niezależny film animowany
☆ MFF w Cannes 2016: Nagroda Jury w konkursie Un Certain Regard
☆ MFF w Atenach 2016: wyróżnienie w Konkursie Głównym, Nagroda Publiczności
☆ MFF w Lubljanie 2016: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju?

Legendarne japońskie Studio Ghibli (Spirited Away) przedstawia urzekającą baśń dla dorosłych, która została nagrodzona w Cannes, nominowana do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to sami widzowie wybierają filmy dla widzów.

Wyrusz w niezwykłą podróż i odkryj swoją bezludną wyspę podczas seansu filmu, który oczarował widzów na całym świecie.

// Surrounded by the immense and furious ocean, a shipwrecked mariner battles all alone for his life with the relentless towering waves. Each day, the exhausted man never giving up hope will attempt to make a new, more improved raft, but the sea is vast with wonderful and mysterious creatures and the island’s only red turtle won’t let the weary survivor escape that easily. Is this the heartless enemy?

fot: źródło

• TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT
(Dorota Kobiela, Hugh Welchman) PL/GB 2017, 95′ EN

☆ Oscary 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego
Złote Globy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego
☆ Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media
☆ Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: film otwarcia, konkurs główny
☆ Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy 2017: Nagroda Publiczności
☆ MFF w Szanghaju 2017: Złoty Kielich dla najlepszego filmu animowanego

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Twój Vincent to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie przemalowana w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Współautorem scenariusza do filmu jest prozaik i tłumacz Jacek Dehnel, zdjęcia współtworzył Łukasz Żal (Ida, Joanna), autorem muzyki jest Clint Mansell, a wśród producentów znalazł się wybitny operator Sean Bobbitt. W filmie wystąpili m.in. debiutujący na wielkim ekranie Robert Gulaczyk w roli van Gogha oraz Saoirse Ronan (Brooklyn), Aidan Turner (Hobbit: Niezwykła podróż) i Douglas Booth (Klub dla wybrańców).

// The tragic story of the life and death of Vincent van Gogh, one of the world’s most acclaimed painters, as told through his excellent works. Loving Vincent is the world’s first feature painted animation.

fot: źródło

• LOUISE NAD MORZEM | LOUISE EN HIVER
(Jean-François Laguionie) BE/FR/CA 2016, 70′ FR
☆ Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media
☆ Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator: Nagroda Publiczności, udział w konkursie głównym
☆ MFFA w Ottawie: Nagroda Główna
☆ MFF w Portland: Najlepszy Animowany Film Fabularny

Tytułowa Louise to staruszka, która utknęła w nadmorskim kurorcie po tym, jak odjechał ostatni w tym sezonie pociąg. Kobieta nie wpada jednak w panikę i postanawia samotnie przetrwać zimę, choć nie będzie to łatwe. Z czasem ulewne deszcze, przypływy czy samotność przestają jej doskwierać tak mocno, jak na początku. Mimo że Louise brakuje tak wielu codziennych rzeczy, znajduje coś bezcennego ― wiarę w siebie… Louise nad morzem to wzruszający film animowany dla dorosłych, mówiący o sile człowieka i o tym, że w każdym wieku można znaleźć sens życia.

// On the last day of summer, Louise, an old woman, realizes that the last train has departed without her. She finds herself alone in a small seaside resort town, abandoned by everyone. The weather quickly turns for the worse followed by the seasonal tides.

Fragile and coquettish, not nearly as well-prepared as a would-be Robinson Crusoe, Louise isn’t likely to make it through the winter. Yet, Louise takes her abandonment as a challenge. She’s going to survive, confronting the elements as well as her memories, which have found the perfect occasion to join in the adventure…”

fot: źródło

Partnerzy wydarzenia:
-AQLevents
-Pałac Pod Baranami
-Galeria New Era Art
-MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art
-Fabryka Roślin
-On Lemon Polska
-Filmotechnika Zakład Plakatowania
-Polski Instytut Sztuki Filmowej
-Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
-Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
-Europa Cinemas

Patroni medialni wydarzenia:
-Karnet
-Radio Kraków
-Off Radio Kraków
-LocalLife
-Gazeta Wyborcza
-Co Jest Grane24
-Filmowy Magazyn
-Stowarzyszenie Filmowców Polskich
-Kraków PL
-Miesięcznik FILM
-Lounge Magazyn
-Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa

Kto wybiera się na to wspaniałe wydarzenie? Z kim się widzę? 🙂

Poprzedni artykułIron Maiden w Polsce
Następny artykułIV Tydzień Piosenki w Krakowie
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.