Koncert finałowy – Tribute to Janusz Muniak

0
1097

fot: źródło

Już dzisiaj poruszany był temat muzyki jazzowej i tego, jacy wspaniali, polscy artyści, wystąpią na Summer Jazz Festival Kraków. Chcę jednak wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym, finałowym koncercie, który poświęcony jest Januszowi Muniakowi – człowiekowi, którego już niestety z nami nie ma, jednak jego muzyka zawsze będzie grała w naszych sercach.

Janusz Muniak, wg miesięcznika „Jazz Forum„, w plebiscycie Jazz Topp 2011, został uznany za najlepszego saksofonistę w Polsce. Oprócz saksofonu, grał również na flecie, a także aranżował i komponował utwory. Był jednym z pionierów (!) free jazzu w Europie. Jego debiut przypadł w 1960 r., w Lublinie. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Jarczykiem. Wspaniały człowiek, który swoją muzyczną spuściznę zostawił na zawsze. Mimo że nie ma go już z nami ciałem, duchem zawsze jest i będzie. Szczególnie, gdy grany jest jazz…

Janusz Muniak był znakomitym liderem zespołów, doświadczonym muzykiem mający świetny kontakt z młodymi, początkującymi jazzmanami, a za swój wkład w muzykę i kulturę, w 2015 roku został uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt swojej działalności.

Przez całe swoje życie był związany z Krakowem – tam urodził się i zmarł. Ponadto, od 1991 roku, przy ulicy Floriańskiej 3, prowadził Jazz Club „U Muniaka„. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Finał 23. edycji Summer Jazz Festival Kraków poświęcony będzie pamięci niezwykłemu człowiekowi, jakim był Janusz Muniak.

fot: źródło

Dziś, 4 sierpnia o godzinie 20:00, zostanie złożony hołd wielkiemu saksofoniście, Januszowi Moniakowi.

Koncert poświęcony najlepszemu saksofoniście w Polsce, odbędzie się, tradycyjnie, na dziedzińcu Pałacu pod Baranami.

A wystąpią:

„Karen Edwards Trio
EN http://www.karenedwardsjazz.com/

Karen Edwards – wokalistka, pianistka, kompozytorka amerykańskiego pochodzenia. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel były jej główną inspiracją. Absolwentka uniwersytetu North Texas w klasie fortepianu, nagradzana „Grammy Award for Jazz Performance”.
Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami takimi jak: David Bowie, Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Sanders czy Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych, gdzie oprócz koncertów zagrała w kilku filmach muzycznych – również jako aktorka.
Koncerty Karen to wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity „show”, artystka ma wielu w Polsce, także dzięki za sprawą występu z zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncert składał się z muzyki gospel oraz przebojów muzyki amerykańskiej z kręgu soul & jazz i popularnej.
Jazzową ścieżką wokalistka szła przez wiele lat z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem.

Orchestra Dedicated – Groborz & Cronies
EN http://od.info.pl/

Orche­stra Dedi­ca­ted — Orkie­stra Oddana; nazwa ozna­cza różne idee odda­nia.
Pierw­sza to muzyczne odda­nie hołdu pamięci Janu­sza Muniaka, wiel­kiego Muzyka, a także przy­ja­ciela, men­tora i nauczy­ciela,
i jed­no­cze­śnie zobo­wią­za­nie zespołu wobec niego i innych Mistrzów, któ­rzy ode­szli z ziem­skiego domu.
Dru­gie odda­nie to odda­nie dla Muzyki. Od momentu pod­ję­cia
decy­zji o wybo­rze drogi Jaz­zmana, z reguły całe jego życie oddane jest Muzyce.
I trze­cie odda­nie; muzyka Orkiestry jest dedy­ko­wana publicz­no­ści, bez któ­rej to dru­gie odda­nie nie mia­łoby sensu.
Pod wzglę­dem sty­li­stycz­nym Orche­stra Dedi­ca­ted nie pozo­sta­wia wąt­pli­wo­ści — jest to śro­dek Jazzu z mocno zaak­cen­to­wa­nymi wpły­wami idoli lidera grupy Wojciecha Groborza — Dizzy Gil­le­spiego, The­lo­nio­usa Monka, Duke Ellingtona, Tada Dame­rona. Taneczny drive sek­cji ryt­micz­nej i mocne, aku­styczne, żywe brzmie­nie czte­rech instru­men­tów dętych two­rzą zna­ko­mitą orga­ni­za­cję muzyczną nie­zbyt czę­sto spo­ty­ka­nego typu w obec­nych cza­sach.

Gościem specjalnym wieczoru będzie amerykański perkusista Frank Parker.
EN https://www.facebook.com/frankparkermusicgroup/

Frank Parker pracuje jako pedagog gry na
perkusji na Uniwersytecie Columbia College.Obecnie współpracuje z Michałem Urbaniakiem, Marcinem Pospieszalskim,
Wojciechem Koniekiewiczem, Marcinem Lamchem,
Maciejem Fortuną oraz Ryan’em Socash’em.
Prowadzi również swój własny zespół – The Frank
Parker Quartet. W 2009 r. Frank i trębacz Maciej
Fortuna utworzyli projekt muzyczny Frank Parker &
Maciej Fortuna. Zespół podróżuje po Europie i
wykonuje autorską muzykę z płyty Jazz Inside. Frank
jest także członkiem „The Maciej Fortuna Quartet”
który został nominowany do nagrody Fryderyka 2011
(Kat. Jazz / Debiut Fonograficzny Roku, Nagranie:
Lost Keys). Przez kilka lat był członkiem kwartetu Kurta Ellinga, z którym występował na arenie międzynarodowej, zyskując nominację do nagrody Grammy za płytę Man In the Air (Człowiek w chmurach). Oprócz koncertowania Frank spędza wiele czasu komponując, aranżując i produkując autorską muzykę. Jego kompozycje zawierają elementy różnych stylów muzycznych takich jak: jazz, funk, dance, pop, afro, latin, dance czy elektroniki.”

Bilety w cenie 80 zł można kupić na stronie:

ticketmaster.pl,

eventim.pl,

bilety, 

InfoKraków ul.św. Jana 2

biuro festiwalu ul. Karmelicka 52/1 (-10%).

Kto z Was wybiera się na dzisiejszy koncert poświęcony temu wspaniałemu człowiekowi?

Poprzedni artykułGdzie wyjechać na wakacyjny weekend?
Następny artykułGdzie w Krakowie spędzić czas podczas upałów?
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.