Kopalnia Soli w Wieliczce zostanie otwarta w czerwcu

0
681
Masz ochotę na spacer wśród solnych dzieł sztuki? Chcesz poznać olśniewające oblicze kopalni? Wybierz Trasę Turystyczną! Zdjęcie: pixabay.com

Po długiej przerwie znów będzie można zwiedzać Trasę Turystyczną w Kopalni Soli w Wieliczce. Ponowne otwarcie 8 czerwca.

Na początku zmieni się organizacja. Wszystkim gościom zostanie udostępniony główny szlak zwiedzania: Trasa Turystyczna w godzinach od 9:00 do 17:00. Dzięki tej trasie poznacie tajemnice ukryte głęboko pod ziemią.

Na Trasie Turystycznej:

  • Będziesz podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi.
  • Poznasz dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.
  • Zwiedzanie dostępne jest dla osób w każdym wieku i nie wymaga ponadprzeciętnej kondycji fizycznej, ale warto mieć na względzie, że do pokonania jest ponad 800 stopni.

Trasa Turystyczna w liczbach:

  • 3 h – średni czas zwiedzania,
  • 17-18ºC – temperatura pod ziemią,
  • 3,5 km – długość trasy,
  • 135 m – głębokość, na którą dotrzesz.

Czytaj: Dzieci z Krakowa wdzięczne lekarzom

Wszyscy, którzy będą na terenie kopalni muszą mieć zasłonięte nos i usta. Będą tworzone maksymalnie grupy 20-osobowe i do podziemi zejdą z zachowaniem 15-minutowych odstępów.

Przed trasą każdy turysta przejdzie przez specjalną strefę bezpieczeństwa z obowiązkowym pomiarem temperatury ciała i dezynfekcją rąk.

Już za kilka dni, dokładnie od 30 maja działalność w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej w podziemnych komorach wznawia uzdrowisko kopalni (drugi obszar funkcjonowania uzdrowiska, czyli turnusy uzdrowiskowe, zostaną wznowione w późniejszym terminie po ogłoszeniu takiej możliwość przez ministra zdrowia).

Na czerwiec zaplanowano także otwarcie tężni solankowej w Parku św. Kingi. Jednorazowo będzie mogło tam przebywać maksymalnie 50 osób.

Czytaj: Nowy przystanek kolejowy Kraków Bronowice