Korporanci w służbie Niepodległej – pokaz pamiątek w Muzeum UJ

0
834

fot: źródło

W związku z okrągłą, setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbywającym się w październiku w Krakowie zjazdem polskich kooperacji akademickich, Muzeum UJ przedstawia pokaz wspaniałych, historycznych pamiątek, które można oglądać przez cały listopad!

Czy wiecie, czym jest „korporacja akademicka”? Ja – przyznam szczerze – nie wiem! Jest to dość egzotyczne pojęcie, z czym zgadzają się twórcy wydarzenia. Szczególnie, gdy zapyta się o to studentów i innych członków społeczności akademickiej… 😉 Jak mówią organizatorzy: „Podobnie spotkanie osoby noszącej odznaki w postaci dekla (charakterystycznej czapki studenckiej) oraz szarfy wyrażającej barwy danego konwentu akademickiego, nie należy do codzienności. Tymczasem w okresie międzywojennym jak i wcześniej, korporacje stanowiły ważny składnik polskiego życia uniwersyteckiego. Ich przedstawiciele brali czynny udział w życiu uczelni, prowadząc równocześnie działalność samokształceniową oraz ideowo-wychowawczą w duchu narodowym i patriotycznym.” Tym samym, pojęcie „korporacji akademickiej” zostało wyjaśnione, a my (ci, którzy nie wiedzieli) nauczyliśmy się czegoś nowego! 😉

fot: źródło

Przeczytaj: Kwesta Cmentarna

Z racji, iż rok 2018 obfituje w wiele wspaniałych świąt, jak np. jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zjazd polskich korporacji akademickich, organizatorzy, czyli Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis i Komersz Polski, postanowili przedstawić wyjątkowy pokaz pamiątek ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcony tym specyficznym organizacjom studenckim. Pośród eksponatów znajdują się insygnia (bandy, sztandary, czapki, itd.) krakowskich korporacji akademickich. Poza opisem poszczególnych zachowanych zabytków – jak mówią twórcy – ukazano zarys dziejów krakowskiego środowiska korporacyjnego. Ponadto, w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazano na wkład konwentów korporacyjnych w walkę i pracę na rzecz wolności Ojczyzny, która była i jest dla korporantów bezcennym skarbem przynależnym do pokoleń przeszłych, obecnych i tych, które nastąpią.

Pokaz pamiątek korporacyjnych, organizowany przez Korporację Akademicką Akropolia Cracoviensis we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, trwać będzie od 6 października do 24 listopada 2018 r. o godzinie 10:00. Wstęp na pokaz pamiątek odbywać się będzie w ramach ceny biletu do Muzeum UJ, które znajduje się na ulicy Jagiellońskiej 15.

fot: źródło

Sprawdź: Najbardziej fotogeniczna pora roku

Tym przedsięwzięciem powinni być zainteresowani przede wszystkim studenci szkół wyższych – w końcu, to też ich dotyczy! 😉

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.

Poprzedni artykułKwesta Cmentarna
Następny artykułRock’n’rollowe zaduszki
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.