Kraków: Mateusz Hołda z UJ pierwszym profesorem przed trzydziestką!

0
230
29-letni Mateusz Hołda został najmłodszym profesorem w Polsce. Lekarz, naukowiec, kardiomorfolog jest uważany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia. Źródło: State of Poland/Twitter

Ma dopiero 29 lat i już został profesorem. Mateusz Hołda: „To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec”. Urodził się w 1992 roku i pochodzi z Tarnowa.

29-letni Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum jest najmłodszym w historii Polski profesorem tytularnym. 4 lipca otrzymał on tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

„To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec” – napisał w mediach społecznościowych.

„Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek…” – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia.

Czytaj: Wakacyjny Szlak Kulinarny. Odwiedź Wine and Taste pod Krakowem

Doktorat w 2017, habilitacja w 2020, profesura w… 2022. Mateusz Hołda został właśnie najmłodszym w historii Polski profesorem tytularnym. We wrześniu skończy 30 lat.

Źródło: Twitter

Dorobek naukowy profesora

Jak przypomniała krakowska uczelnia, prof. Hołd w 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem szóstego roku kierunku lekarskiego. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Ponad dwa lata temu został najmłodszym w historii polskiej nauki posiadaczem stopnia doktora habilitowanego.

Czytaj: Pierwsza taka placówka w Krakowie: ośrodek dla osób z autyzmem

Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się niemal 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych, w tym m.in. w „Annals of Anatomy”, „International Journal of Cardiology”, „Europace”, „Journal of Anatomy”, „JACC: Cardiovascular Interventions”, „Stroke”, „JASE”.

W 2019 roku amerykańskie czasopismo „Forbes” umieściło Mateusza Hołdę na liście „30 under 30” w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Gratulacje!