Kraków nie ma nowego hejnalisty. Kandydaci oblali test sprawnościowy!

0
441
Źródło: pixabay.com

Straż pożarna nie wybrała hejnalisty na Wieżę Mariacką w Krakowie. Nie rozstrzygnięto konkursu, ponieważ kandydaci nie wykazali się umiejętnością gry na trąbce, a słaba kondycja fizyczna nie pozwoliła im przejść testów sprawnościowych. Zostanie ogłoszony kolejny nabór.

Chyba każdy marzy, aby zostać hejnalistą Wieży Mariackiej, ale jak się okazuje, niełatwo jest spełnić to marzenie. O etat hejnalisty ubiegało się 35 kandydatów, wśród nich były trzy kobiety.

Tylko 6 osób przeszło etap gry na trąbce i zakwalifikowało się do kolejnego etapu – testów sprawnościowych, m.in. biegów na czas i podciągania na drążku. Kobiety zostały zdyskwalifikowane na etapie gry na trąbce.

– Zakończyliśmy konkurs. W ciągu najbliższych tygodni ogłosimy kolejny nabór. Do tego czasu kandydaci, którzy nie przeszli testów sprawnościowych, będą mogli poprawić swoją kondycję fizyczną. W konkursie na hejnalistę i tak obniżyliśmy kryteria, ale kandydaci i tak ich nie spełnili – powiedział w czwartek PAP oficer prasowy komendanta miejskiego PSP Bartłomiej Rosiek.

Krakowska Państwowa Straż Pożarna w grudniu ogłosiła nabór na hejnalistę, ponieważ na emeryturę przeszedł – po 24 latach pracy – Jan Sergiel.

Czytaj: Kraków trzecim najczystszym miastem w Polsce

Oto zakres głównych zadań i obowiązków na stanowisku, na które prowadzony jest nabór:

  1. Odgrywanie na trąbce melodii hejnału mariackiego o każdej pełnej godzinie, tj. od 8:00 do 7:00 dnia następnego.
  2. Odgrywanie innych melodii, w tym religijnych, zgodnie z przyjętymi zasadami.
  3. Na polecenie przełożonych przyjmowanie wycieczek, dziennikarzy i gości na Wieży Bazyliki Mariackiej, udzielanie wywiadów, znajomość historii dotyczącej Wieży Mariackiej i hejnału.
  4. Doraźne reprezentowanie Komendy Miejskiej PSP w Krakowie – poprzez odgrywanie hejnału – na uroczystościach PSP i zewnętrznych.
  5. Udział w szkoleniach i doskonaleniu zawodowym organizowanym w czasie służby i poza nim.
  6. Przestrzeganie obowiązujących przepisów, regulaminów i ustalonych zasad w służbie, w tym również w zakresie BPH.
  7. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

Na Wieży Mariackiej pracuje siedmiu trębaczy, a teraz – sześciu.

Czytaj: W Krakowie za bilety komunikacji miejskiej zapłacisz Blikiem