Krakowianie w Barbakanie – kulminacja obchodów 120-lecia Muzeum Krakowa

0
955
źródło: muzeumkrakowa.pl

W tym roku przypada jubileusz 120-lecia Muzeum Krakowa, mającego wiele oddziałów. Jeden z nich – dobrze znany wszystkim Barbakan będzie miejscem, w którym każdy z mieszkańców Krakowa, będziesz mógł pozostawić po sobie ślad. W dniach 31 maja do 4 czerwca można będzie w czekającej tam fotobudce wykonać sobie zdjęcie, które następnie zostanie umieszczone w kolażu wizerunków dawnych i obecnych krakowian. Na przybyłych gości czeka też wiele więcej atrakcji.

Z racji, że motywem przewodnim jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa jest lustro, nie obejdzie się bez tego rekwizytu. W nocy z 30 na 31 maja w Krakowie pojawią się setki luster z hasztagiem: #jestemkrakow. Zawisną one na murach, drzwiach, przystankach i w witrynach w całym mieście. Użycie motywu lustra ma na celu umożliwienie uczestnikom wydarzenia zajrzenia w głąb siebie i refleksję nad swoją tożsamością. Akcja #jestemkrakow ma również na celu uświadomienie nas, że każdy nosi w sobie pewnego rodzaju odbicie Krakowa.

W dniach 31 maja do 4 czerwca w Barbakanie odbywać się będzie wiele atrakcyjnych wydarzeń. Ich szczegółowy program zamieszczamy poniżej:

31.05 (piątek), godz. 18.00-22.00 
Krakowianie w Barbakanie – urodziny Muzeum Krakowa
31 maja 1899 roku uchwałą Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa powołane zostało nasze Muzeum. W związku z tym zapraszamy wszystkich krakowian do wspólnego świętowania urodzin Muzeum Krakowa w Barbakanie.
W programie:
– koncert Krakow Street Band 
– wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego Jestem Kraków
– silent disco – SŁUCHAMY MIASTA – impreza taneczna do muzyki inspirowanej wątkami krakowskimi i odgłosami miasta
– słodki poczęstunek urodzinowy
1.06 (sobota), godz. 11.00-13.00
Mali krakowianie w Barbakanie – warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzenie Dominika Bogulska (graficzka, ilustratorka), limit miejsc: 30 osób, rezerwacja COZ, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
2.06 (niedziela), godz. 10.30
Gdzie odbija się Kraków? – spacer w poszukiwaniu motywu lustra w obrębie centrum Krakowa (zbiórka w Barbakanie), prowadzenie: Katarzyna Winiarczyk, limit miejsc: 30 osób, rezerwacja COZ, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
3.06 (poniedziałek), godz. 18.00  
#jestemtańcem – Krakowskie Taneczne Lustro 
Zapraszamy na niebanalny pokaz zestawiający jak w lustrzanym odbiciu dwie epoki: przełom XIX/XX wieku czyli czas powstania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze współczesnością. Umożliwią nam to Szkoła Tańca Jane Austen oraz formacja break dance Misjonarze Rytmu.
UWAGA: Zabierzcie wygodne buty, bo tego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach, na których pozna podstawowe kroki taneczne.
4.06 (wtorek), godz. 10.30-18.00 
#jestemeko – Kraków – Naturalnie 
„Zielony adopciak” – przez cały dzień prowadzona będzie wymiana roślin zorganizowana we współpracy ze Schroniskiem dla Niechcianych Roślin. Każdy będzie mógł tego dnia zaopiekować się nowym okazem, zostawić nadprogramową sadzonkę lub po prostu zabrać roślinkę ma swój parapet. Kaktusy, paprocie, fikusy, filodendrony i wszystkie inne okazy mile widziane!
4.06 (wtorek), godz. 18.00
Kraków – Naturalnie; prowadzenie Tomasz Pytko
Spotkanie z nietuzinkowymi osobami, które podejmują inicjatywy na rzecz istot żywych i szeroko pojętej natury. Porozmawiamy m. in. o rzekach – naszych siostrach, o zwierzętach – naszych braciach mniejszych, o roślinach – naszych  sprzymierzeńcach.
Wśród zaproszonych gości m. in. Cecylia Malik, Krakowski Ogród Społeczny, Schronisko dla Niechcianych Roślin, Studencki Dom Tymczasowy, RoślinnieJemy
*W tych dniach Barbakan dostępny jest w zwyczajowych godzinach otwarcia 10.30-18.00 (z wyjątkiem wydarzeń zaplanowanych na godziny późniejsze), a wstęp na wszystkie jubileuszowe wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie: muzeumkrakowa.pl
W przyszły weekend w Krakowie również Wielka Parada Smoków