Krakowianin został mistrzem świata!

0
154
Ma 18 lat, w bilard gra od dziewięciu. Pasją zaraził go dziadek, który do dziś jest jego trenerem. Zdjęcie: Facebook/Szymon Kural

18-letni krakowianin, Szymon Kural, wraca szczęśliwy do Polski ze złotym medalem mistrzostw świata juniorów w bilardzie.

Polak został mistrzem świata juniorów w bilardzie, w odmianie 9 bilowej na imprezie w Portoryko. Młody Polak jak burza przeszedł przez całe zawody, nie ponosząc żadnej porażki, wygrał wszystkie mecze. Brawo!

Szymon Kural był najlepszy w zawodach do lat 19. i nie przegrał z ani jednym przeciwnikiem. W pierwszej fazie mistrzostw pokonał konkurentów z Gwatemali, Stanów Zjednoczonych i Hongkongu, a w ćwierćfinale pokonał rywala z Arabii Saudyjskiej. W półfinale wygrał z Niemcem Dennisem Laszkowskim (11:9), a w finale pokonał Niemca Yuma Durnera (11:6).

– Dla Szymona to ukoronowanie jego fenomenalnej kariery juniora, w której zdobył aż 15 medali mistrzostw Europy juniorów i dwa krążki mistrzostw świata – mówi Grzegorz Kędzierski, wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego.

Czytaj: Nowy Primark w Krakowie. 

Kural jest piątym mistrzem świata juniorów z Polski. Wcześniej tytuł ten zdobyli: Marek Kudlik w 2011 roku, Oliwia Czupryńska w 2011 roku, Daniel Macioł w 2015 roku i Dominik Jastrząb w 2021 roku.

„Mistrzostwa Świata Juniorów Portoryko 2022- zakończone. Wczorajszy dzień z pewnością zostanie w mojej pamięci na zawsze, ponieważ udało mi się zdobyć tytuł Mistrza Świata Juniorów. Ciężko mi opisać słowami emocje, które obecnie mi towarzyszą, jednak spełniło sie jedno z moich największych marzeń i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy, szczególnie ze względu na to, że był to mój ostatni turniej w juniorskiej karierze i lepszego zakończenia tego rozdziału nie mogłem sobie wyobrazić” – napisał Kural na Facebooku.

Trenerem dziadek

Kural gra w bilard już prawie 10 lat. Jego dziadek, Andrzej Siejko, uczył niesłyszące dzieci gry w bilard i pewnego dnia zapytał, czy on też może spróbować. Okazało się, że wnuk ma niesamowity talent.

– Albo się ma to coś, ten błysk, albo się go nie ma. Szymon potrafi to, co najtrudniejsze. Umie zobaczyć odpowiednie układy bil na stole i sposób taktyczny, w jaki trzeba je rozegrać. Podchodząc do stołu, już widzi układy na pięć lub sześć uderzeń do przodu – mówił dla rmf24.pl Andrzej Siejko, który jest trenerem młodego zawodnika.

Czytaj: Kraków: bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom

W październiku Kural zwyciężył w Albanii drugi tegoroczny turniej cyklu Best of East.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!