„Maj Równości” – Kraków chce przełamywać stereotypy

0
416
Zdjęcie: pl.freepik.com

W maju w Krakowie odbędą się m.in. spotkania z aktywistami, warsztaty dla dzieci i spektakle teatralne poruszające tematykę wykluczenia. Tak w skrócie będzie wyglądać „Maj Równości” w Krakowie.

Organizując „Maj Równości” miasto Kraków chce szukać nowych, wspólnych pól dialogu i podkreślić swoje zaangażowanie w walkę z dyskryminacją.

– Kultura uczy wrażliwości, poszerza nam perspektywę, otwiera nas na nowe doświadczenia i właśnie przez kulturę i sztukę chcemy przeciwdziałać dyskryminacji, budując świadomość mieszkańców – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.

Czytaj: Wszystkie krakowskie służby ratunkowe pod jednym numerem.

Prof. Joanna Hańderek, filozofka i działaczka społeczna podkreśla, że „Maj Równości” ma przynieść zmianę sposobu myślenia o nierównościach.

– Szukamy sposobu inkluzji, czyli z jednej strony np. dobrej mowy, którą można przeciwstawić mówię nienawiści. Szukamy też sposobu przekonania ludzi, że ci, którzy są piętnowani jako inni, albo są stygmatyzowani jako obcy, wcale nie są obcy, wcale nie są inni – stwierdza.

Szczegółowy program „Maja Równości” możecie znaleźć na portalu Magiczny Kraków w zakładce aktualności.