Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

0
770
źródło: http://karnet.krakow.pl

Już od jutra (15 listopada) do przyszłej soboty będzie trwał niezwykły festiwal Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Będzie można obejrzeć w wielu miejscach spektakle, łączące w sobie elementy tańca, cyrku, baletu, muzyki, teatru lalek, masek czy cieni. W wydarzeniu wezmą udział teatry m.in.  z Francji, Holandii, Grecji i Finlandii. Warto wziąć udział choć w jednym spektaklu, bo takich rzeczy nie ogląda się na co dzień! 

Pomimo, że to już piąta edycja festiwalu Materia Prima, to większość artystów będzie gościć w Polsce po raz pierwszy. Mało tego, wiele z widowisk właśnie podczas festiwalu będzie miało swoją premierę.  Jednym z niezwykłych, wręcz wstrząsających koncertów będzie  „Requiem pour L.”, wystawiany w Centrum Kongresowym ICE. Jest to dzieło kompozytora Fabrizia Cassola i reżysera Alaina Platela, którzy śmiało mierzą się z tabu śmierci. Najsłynniejsza msza żałobna „Requiem Mozarta” została opracowana w niestandardowym stylu, wzbogacając klasyczne elementy o  jazz, fado a nawet muzykę afrykańską.

Zobacz fragment: ” Requiem pour L”

Miłośnicy teatrów lalek z pewnością będą zadowoleni, oglądając „Domy Klaunów”, wystawiane przez  Merlin Puppet Theatre z Aten,  miłosną komedię o słonicy i zakochanym w niej pany pchle pt. „Circus Funestus” prezentowaną przez Sofie Krog Theater, czy spektakl „Cyrk na sznurkach”, który aprezentuje znany marionetkarz z Petersburga – Wiktor Antonow.

Oczywiście nie zabraknie też spektakli z nurtu teatru tańca i ruchu. „Spotkanie z tobą było moim przeznaczeniem” to pełen namiętności spektakl, oparty na tańcu w wykonaniu francuskich artystów Marie-Claude Pietragalli i Juliena Derouaulta, którzy są parą nie tylko na scenie, ale i w życiu prywatnym.

materiaprima.pl

W końcu festiwal Materia Pima to także wykorzystanie filmowych środków wyrazu. „Lebensraum” to komedia utrzymana w realiach kina niemego. Z kolei w pozbawionym słów, niepokojącym: „300 el x 50 el x 30 el” zostaje ukazane życie mieszkańców pewnej wioski ogarniętych lękiem przed zbliżającą się katastrofą, a wszystko to przy pomocy kamery, która na żywo rejestruje dla widzów wszystko, co rozgrywa się na scenie, wnikając w intymne szczegóły życia osobliwych bohaterów spektaklu.

Znowu „Donka – list do Czechowa” to sztuka z pogranicza teatru tańca, cyrku, muzyki i śpiewu, w której poetyckie obrazy składają się na kalejdoskop marzeń sennych. Spektakl jest hołdem dla pisarza Antoniego Czechowa.

źródło: http://karnet.krakow.pl

To tylko wybrane wydarzenia festiwalu Materia Prima. Do szczegółowego opis każdego z nich, a także do zakupu biletów odsyłamy na stronę festiwalu.

Bilety wahają się w przedziale cenowym 50-100zł, co w gruncie rzeczy nie jest dużą kwotą jak za udział w spektaklach najlepszych zagranicznych teatrów, które nawet an zawsze mogą zapisać się w naszej pamięci.

Teatr Groteska, Centrum Kongresowe ICE, Opera Krakowska, Małopolski Ogród Sztuki, czy Nowohuckie Centrum Kultury to miejsca, gdzie będą odbywać się poszczególne spektakle.

Co jeszcze słychać w Krakowie? „Lekcje Muzealne dla Dorosłych” – dowiedz się więcej!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.