fot: źródło
To już jutro! 28 sierpnia, o godzinie 17:00, na ulicy Paulińskiej 28 w „Spółdzielni Ogniwo”, odbędzie się spotkanie z mieszkankami Ośrodka dla Cudzoziemek, czyli „Notesy z Łukowa!”
Organizatorzy, czyli Witajcie w Krakowie // Welcome to Krakow, Spółdzielnia Ogniwo oraz Notesy z Łukowa, postanowili zorganizować wydarzenie, które w całości skupia się na otwartym spotkaniu z autorkami „Notesów z Łukowa”, a jednocześnie mieszkankami Ośrodka dla Cudzoziemek w Łukowie, podczas ich trzydniowych wakacji w naszym pięknym Krakowie, czyli z: Alioną, Ayną, Havą, Heleną, Larisą, Luizą, Makką, Tabarik, Taisą, Zaliną i Zariną.
fot: źródło
W rozmowie i spotkaniu z autorkami, weźmie udział: Pani Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, która od dziesięciu lat prowadząca działania na rzecz uchodźczyń w łukowskim ośrodku, dr Magdalena Kawa, członkini Stowarzyszenie „Dla Ziemi” oraz Pamela Bożek, artystka wizualna, inicjatorka projektu Notesy z Łukowa.
Krótko o Pani Ewie: „Urodziłam się w Łodzi w burzliwym roku 1968, gdy rewolucja studencka ogarniała wiele państw świata.
Od ponad 20 lat mieszkam w okolicy Lubartowa, nie ze względu na piękny krajobraz, ale na ludzi, którzy tu mieszkają. Nie udało nam się stworzyć ekologicznej wioski, o której marzyliśmy, gdy przyjechaliśmy tu jeszcze za „komuny”, ale cały czas próbujemy ożywiać, wspierać i pobudzać do działań ludzi i miejsce, w którym się kiedyś zakochaliśmy.
Działalność społeczna w naszej organizacji jest dla mnie sensem życia, małą cegiełką, która pozwala na budowanie czegoś lepszego. Oczywiście poza życiem rodzinnym z ukochanym mężem i trzema synami, którzy są moją duma i radością.”
fot: źródło
Więcej na temat Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, znajdziecie tutaj: dla Ziemi.
Kilka słów od organizatorów: „Nasza rozmowa skupiać się będzie wokół sytuacji ekonomicznej cudzoziemek oczekujących na nadanie statusu uchodźczyń w Polsce, między innymi wsparcia systemowego, możliwości podejmowania przez nie pracy czy rozwoju zawodowego. Jak wygląda życie codzienne z perspektywy kobiet mieszkających w „Hotelu Polonia”, w którym mieści się ośrodek, dla osób ubiegających się o azyl w Polsce? Porozmawiamy też o przyjaźniach, planach na przyszłość, solidarności, rękodziele i notesach.
Notesy z Łukowa to marka powstająca od 2018 roku na terenie Ośrodka dla Cudzoziemek i Cudzoziemców. Tworzy ją grupa kobiet, które wspólnie doskonaląc techniki introligatorskie w duchu DIY pracują nad unikatowymi produktami, wykorzystując materiały pochodzące w większości z recyklingu. Pierwsza seria, licząca 43 zeszyty, zasiliła tegoroczny fundusz wakacyjny – dzięki publicznej zbiórce, a także hojności Krakowianek i Krakowian możemy gościć te wyjątkowe jedenaście kobiet i ich trzydzieścioro siedmioro dzieci. Druga seria trafiła już do sprzedaży i będzie dostępna podczas spotkania.”
A oto Alisa, Zalina, Zaira, Khalimat, Aina, Makka i Khawa, „przyłapane” na pracy:
fot: źródło
Całe spotkanie poprowadzi Pani Agnieszka Król, socjolożka związana z Inicjatywą Witajcie w Krakowie // Welcome to Krakow.
Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji „Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet” organizowanej przez Instytut Socjologii UJ. Kobiety – szczególnie dla nas, jest to wyjątkowe wydarzenie, które przybliży nam realia innych kultur, a także możliwość namacalnego wsparcia poprzez kupno wspaniałych notesów i poznania zupełnie nowych rzeczy!
Wsiadajcie w tramwaj, autobus, bus czy auto i przyjeżdżajcie! Jednak pamiętajcie, aby nigdy nie popełniać tych błędów: 7 najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców.
A poza tym…która z nas będzie w stanie się powstrzymać przed kupnem ręcznie wykonanych cudów, które swoim wyglądem po prostu zapierają dech w piersiach?! Ja nie mogę się oprzeć! 😉 Szczególnie, gdy na instagramie @notesy_z_lukowa oglądam takie cuda…
To jak? Który kolor notesu wybieracie dla siebie?
Przeczytaj również: Drugie Życie Książki – pozwól jej żyć!