Pasieka Kraków od dziś także w Bronowicach na dachu biurowca.

0
861

Pasieka Kraków powiększyła się dzisiaj o kolejnych pięć uli, które stanęły na dachu biurowca przy ul. Jasnogórskiej. Pierwszy raz prywatny właściciel zgodził się udostępnić miejsce dla pszczół. Tym samym, to dziewiąta pasieka projektu. 

Kraków zaangażował się w ratowanie pszczół, czyli zagrożonego gatunku owadów. Stąd powstał projekt „Pasieka Kraków”, który zakłada, że na dachach 11 budynków w różnych miejscach w mieście pojawią się pasieki. Każda będzie nadzorowana przez wykwalifikowanego pszczelarza. Akcja ma także promować Kraków.

Dotychczas ule były ustawiane na dachach budynków Urzędu Miasta, Nowohuckiego Centrum Kultury, Zarządu Budynków Komunalnych czy obok krakowskiej Ekospalarni. Dzisiaj nastąpiło oficjalne otwarcie pasieki na dachu budynku Bronowice Business Center 9. Pierwszy raz prywatny właściciel zgodził się udostępnić miejsce dla pszczół. Biurowiec Grupy Mix to już dziewiąta lokalizacja.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraków w elicie 10 miast świata! – f7krakow.pl

Jak wyjaśnił Przemysław Szeliga prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, które opiekuje się „Pasieką Kraków”, ule są ustawiane na dachach, bo budynków w mieście przybywa.

Dodał też, że ten rok jest wyjątkowo dobry i dla pszczół, i dla pszczelarzy. W Pasiece Kraków odbyły się już trzy miodobrania. Rekordowa pszczela rodzina przyniosła ponad 40 kg miodu. W mieście pozyskiwany jest miód klonowy, akacjowy, lipowy i wielokwiatowy, choć w tym roku w Pasiece Kraków będzie przeważał miód wielokwiatowy, bo z powodu pogody wszystkie rośliny kwitły w jednym czasie.

Jeżeli chcemy, by miasto było przyjazne dla mieszkańców, zielone i kolorowe, w którym są ptaki i zwierzęta, to na samym początku łańcucha są pszczoły, które zapylają rośliny. Co więcej pszczoły są często przyczynkiem do tego, żeby sadzić inne rośliny – dające pożytek owadom, a w postaci owoców i nasion także ptakom – mówił Szeliga.

Pierwszej łyżki z krakowskiej pasieki mieszkańcy będą mogli spróbować w pierwszy weekend września, kiedy to na placu Wolnica zostanie zorganizowane XXIV Krakowskie Miodobranie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Gazeta Krakowska, portalspozywczy.pl
Zdjęcia: facebook.com