Pasterka w Kopalni Soli „Wieliczka”

0
177
Pasterka w Kopalni Soli „Wieliczka” to niezapomniane przeżycie. 24 grudnia serdecznie zapraszamy na relację na żywo z kaplicy św. Kingi. Zdjęcie: Facebook/Kopalnia Soli "Wieliczka".

Wigilia tuż tuż. Jeśli nie wiesz, gdzie wybrać się na Pasterkę, możesz udać się do Kopalni Soli „Wieliczka”. Na pewno będzie to wspaniałe przeżycie.

W tym roku po dwuletniej przerwie przez pandemię, w Kopalni Soli „Wieliczka” odbędzie się Pasterka, która będzie miała charakter otwarty. Udział w Pasterce wezmą nie tylko górnicy, ale także ich rodziny, mieszkańcy i turyści, którzy w tym czasie akurat będą w Krakowie.

Zgodnie z górniczym obyczajem Msza św. zostanie odprawiona w kaplicy św. Kingi w wigilijny poranek – 24 grudnia o godzinie 8:00. Liturgię uświetni działający przy parafii św. Pawła w Krzyszkowicach zespół „Sine Nomine”.

Czytaj: W drugi dzień świąt nastąpi otwarcie kąpieliska na Zakrzówku

W Kopalni Soli zmieści się wiele osób. W Pasterce może uczestniczyć kilkaset osób. Jeśli jednak się tam nie wybierasz, Mszę św. możesz obejrzeć na żywo, ponieważ będzie ona transmitowana od godziny 8:00 na kanale YouTube.

Dlaczego Pasterka będzie z samego rana, a nie o północy?

Jak podaje RMF, górnicza Pasterka rano ma wieloletnią tradycję, która jest wyjątkowa na skalę Polski, ale także całego świata. Od początku Pasterka w tym miejscu odbywała się o poranku w Wigilię, wcześniej o 6:00 rano, aby na Mszy św. mogły spotkać się dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających.

W tym dniu unikano ciężkich prac, ograniczano się tylko do niezbędnych rzeczy, które trzeba było wykonać. Aktualnie, Pasterka w Kopalni Soli rozpoczyna się o godzinie 8:00.

Czytaj: Krakowski MOPS szuka rodzin zastępczych. Mogą liczyć na wsparcie finansowe

Źródła historyczne podają, że msze zaczęto organizować regularnie pod ziemią w Wieliczce pod koniec XVII wieku. Przyjęło się, że pierwszą mszę św. odprawił ks. Marcin Kurowski w kaplicy św. Antoniego w 1698 roku, po uzyskaniu aprobaty króla Augusta II Sasa i odpowiedniego pozwolenia z Rzymu. Choć w czasach zaborów Austriacy zakazali górnikom większości uroczystości religijnych, Pasterka była tą mszą, która mogła się odbywać.