Podziemna Nowa Huta – otwarcie schronu

0
930

fot: źródło

Jeśli jeszcze nie odkryliście perełek Nowej Huty, to najwyższy czas, aby to zmienić! Szczególnie, że niektóre z naprawdę wyjątkowych miejsc, nie są widoczne gołym okiem, bowiem znajdują się…w podziemiu!

Jeśli wpiszecie w mapy Google „Osiedle Szkolne 37”, ujrzycie szkołę – a konkretnie, Zespół Szkół Mechanicznych nr 3. Nic nadzwyczajnego, miejsce, w którym uczą się przyszli zawodowi mechanicy. Jednak czy pomyśleliście kiedyś, co może znajdować się w podziemiu takiego – z pozoru zwyczajnego – miejsca? W tym konkretnym przypadku, w podziemiu „zwyczajnej szkoły”, znajduje się schron, na którego otwarcie serdecznie zapraszamy.

fot: źródło

Przeczytaj: Daj łapę potrzebującym zwierzakom!

Organizatorzy, czyli Muzeum PRL-u, zapraszają na otwarcie schronu pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Wernisaż odbędzie się w budynku Muzeum PRL-u, który znajduje się na os. Centrum E1, gdzie po wprowadzeniu, uczestniczy udadzą się do podziemia szkoły, aby obejrzeć wyjątkową i zdecydowanie nietuzinkową wystawę. Warto wspomnieć, że jest to PIERWSZY schron, który udostępniony został w ramach projektu Podziemna Nowa Huta. Scenariusz z kolei – jak twierdzą sami organizatorzy – „powstał w oparciu o teorię interpretacji dziedzictwa, która zakłada nie tylko przekazywanie wiedzy, ale też inspirowanie odbiorcy, odwoływanie się do jego osobistych doświadczeń.” Na wystawie zatytułowanej „Stan zagrożenia”, która znajduje się w schronie na Osiedlu Szkolnym 37, będziemy mogli poznać opowieść o instynktownej potrzebie ukrycia się przed wszechobecnym zagrożeniem – zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. W końcu nie tylko my, ludzie, musieliśmy (i nierzadko nadal musimy) ukrywać się przed czyhającym niebezpieczeństwem… Oprócz tego, poznamy również najciekawsze budowle – schrony na całym świecie! Twórcy wystawy nie chcą, aby zarówno oprowadzanie, jak i opowieść, była nudna i zwyczajna – zamiast tego, wybrali sposób „mów i pytaj”, aby odwoływać się do wyobraźni, emocji i doświadczeń zwiedzających. Jak mówi Agata Klimek, kuratorka wystawy: „Chcemy, zgodnie z teorią interpretacji dziedzictwa, by nasi goście spojrzeli na tę tematykę znacznie szerzej. Zależy nam na zachęceniu ich do samodzielnych rozważań, do refleksji. Tym samym, poza opowieścią zakorzenioną lokalnie, wprowadzamy kontekst globalny, bardziej uniwersalny„.

fot: źródło

Sprawdź: f7city

Kto wybiera się na otwarcie schronu? Koniecznie dajcie znać!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.

Poprzedni artykułDaj łapę potrzebującym zwierzakom!
Następny artykułKiermash I Wiosna w Muzeum
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.