Prezydent Krakowa wysłał list do premiera ws. norm jakości węgla

0
677

Kraków to piękne, zabytkowe i szybko rozwijające się miasto. Dawna stolica Polski, a aktualnie stolica smogu? Kraków bowiem od wielu lat boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii ws. zaproponowanego przez ministerstwo rozporządzenia, określającego normy jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży dla gospodarstw domowych.

Prezydent Krakowa napisał w liście, że w świetle zaproponowanego rozporządzenia wciąż będzie możliwa sprzedaż najbardziej zanieczyszczonego węgla.

– W mojej ocenie są to pozorne zmiany legislacyjne polegające na wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej zasiarczonego i wilgotnego węgla, miału, mułów czy flotokoncentratów. Spalanie takiego opału prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie zmieni stanu powietrza w polskich miastach i wsiach – napisał prezydent Jacek Majchrowski.

Prezydent zwrócił uwagę na to, że Kraków jest czołowym miastem w Polsce, które w ostatnich latach wdrożyło szereg programów wsparcia umożliwiających poprawę jakości powietrza.

– Kwoty pomocy dedykowane mieszkańcom sięgają kilkuset milionów złotych. Krok po kroku dajemy szansę mieszkańcom na wymianę palenisk węglowych, dopłacamy do rachunków za ogrzewanie, wdrażamy również program termomodernizacji – podkreślił Jacek Majchrowski.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH na Dzień Dobry ICE Kraków. Cztery godziny zabawy, która jest jednocześnie nauką nowych rzeczy – f7krakow.pl

Zakaz stosowania paliw stałych od 2019 roku

Bardzo istoty jest fakt, że od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa będzie obowiązywać zakaz stosowania paliw stałych.

– Aby kompleksowo myśleć o znacznej poprawie jakości powietrza, trzeba zaangażowania wszystkich stron – zarówno rządu, jak i samorządu. Gminy ościenne, jak również cały obszar Małopolski, są w innej sytuacji niż Kraków. Na ich terenie nadal będzie można stosować do ogrzewania zarówno węgiel, jak i drewno. Smog nie zna granic, przez co w Krakowie również borykamy się z emisją napływową, dlatego tak ważne jest, aby przygotowywane rozporządzenie dotyczące dystrybucji i jakości paliw było jak najbardziej restrykcyjne – pisze w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Krakowa.

Do tej pory osiem województw uchwaliło przepisy anty smogowe.

– Społeczeństwo, szczególnie w Krakowie, jest bardzo dobrze wyedukowane w kontekście ochrony środowiska i ochrony powietrza. Oczekujemy realnych zmian, które pomogą nam dalej efektywnie walczyć ze smogiem – zakończył w liście Jacek Majchrowski.

  • Pismo skierowane do ministra energii [pdf].
  • Pismo skierowane do Prezesa Rady Ministrów [pdf].

PRZECZYTAJ TAKŻE WIELE NASZYCH CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW NA STRONIE f7city.pl

Zdjęcie główne: pixabay.com