Krakowska Linia Muzealna to specjalna tramwajowa linia muzealna 0, obsługiwana zabytkowymi pojazdami, która kursuje w każdą niedzielę i święto w okresie 10 czerwca — 23 września 2018. Dzięki podróży zabytkowym tramwajem możesz cofnąć się w czasie.
Pierwsza edycja Krakowskiej Linii Muzealnej odbyła się w roku 2003 i polegała na skierowaniu zabytkowych tramwajów do obsługi linii 2. W ciągu lat zmieniały się linie na których kursowały zabytkowe tramwaje.
Od roku 2007 powstała osobna linia o numerze 0. Wydzielenie osobnej linii pozwoliło wypuszczanie na trasę także pojazdów o mniejszej pojemności, co niemożliwe było gdy pojazdy miały zastępować stale kursujące linie. Trasa linii 0 w poszczególnych latach zmieniała się w związku z prowadzonymi remontami.
Co roku początek trasy znajduje się na pętli Cichy Kącik położonej w sąsiedztwie Błoń, a tramwaje przejeżdżają przez Śródmieście, Kazimierz oraz Stare Podgórze. Od 2009 roku jedna z końcówek zlokalizowana jest na ul. św. Wawrzyńca na Kazimierzu, gdzie znajduje się Muzeum Inżynierii Miejskiej z zabytkową halą zajezdni tramwajowej będącej miejscem stacjonowania zabytkowych wagonów. W 2012 roku po raz pierwszy uruchomiono również kursy wariantowe do Kopca Wandy w Nowej Hucie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 75. Tour de Pologne rozpocznie się w sierpniu w Krakowie! – f7krakow.pl
W 2018 roku trasy przebiegają następująco:
Dajwór – Św. Wawrzyńca – Na Zjeździe – Korona – Krakowska – Stradomska – Św. Gertrudy – Dominikańska – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – Cichy Kącik – Piłsudskiego – Podwale – Dunajewskiego – Basztowa – Westerplatte – Starowiślna – Dajwór – Dajwór
oraz:
Dajwór – Starowiślna – Westerplatte – Lubicz – Mogilska – al. Jana Pawła II – al. Andersa – Kocmyrzowska – Ujastek – Ujastek Mogilski – Kopiec Wandy – Ptaszyckiego – al. Jana Pawła II – al. Pokoju – Grzegórzecka – Starowiślna – Dajwór
Co roku, oprócz zabytkowych tramwajów kursujących w każdą niedzielę i święto, w wybrane dni na ulice Krakowa wyjeżdżają zabytkowe autobusy. W tym roku odbędzie się to 24 czerwca, 22 lipca, 15 sierpnia, 2 września oraz 23 września.
Źródło: pl.wikipedia.org, muzealna.org,
Zdjęcie główne: facebook.com