1 lutego minie siedem lat od kiedy zmarła polska, zasłużona poetka, a nawet noblistka – Wisława Szymborska. I o ile cała Polska pamięta poetkę, Kraków wspomina ją szczególnie – to w końcu tutaj mieszkała, studiowała i pracowała. Dlatego w lutym w Krakowie będzie można uczestniczyć w cyklu wydarzeń dotyczących tej niezwykłej poetki.
Krakowskie Forum Kultury organizuje cykl wydarzeń poświęconych pamięci Wisławy Szymborskiej, zatytułowany „Portrety z pamięci”. Ma on na celu przybliżenie nie tylko samej postaci noblistki oraz jej twórczości, ale także ważnych osób z otoczenia, które miały wpływ na jej poetyckie życie. W ramach cyklu zaplanowane zostały wystawa fotografii, pokaz filmu oraz wieczór poetycki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W ramach „Portretów z pamięci” już w najbliższą sobotę o godz. 14 w Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury obędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Napisane życie” w reżyserii Marty Węgiel. W filmie powstałym na bazie archiwalnych nagrań telewizyjnych będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć samą Szymborską, a także bliskie jej osoby.
Z kolei 3 lutego, w niedzielę o godz. 18 w Piwnicy Pod Baranami odbędzie się wieczorek poetycki pt. Szymborska i poeci, podczas którego można będzie posłuchać wierszy naszej noblistki, a także poezji laureautów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Przez cały miesiąc można oglądać wystawę fotografii – „Portrety z pamięci. Literackie przyjaźnie Wisławy Szymborskiej”. Wernisaż odbędzie się 1 lutego o godz. 18 w Krakowskim Forum Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatne. Jako mieszkańcy Krakowa szczególnie powinniśmy pamiętać o poetce, która została nie tylko laureatką nagrody Nobla, ale i Nagrody im. Goethego, Nagrody Herdera, nagrody polskiego PEN Clubu, a także została członkiem honorowym American Academy of Arts and Letters. Zaś w 2011 roku uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.
Ale to jeszcze nie wszystko co dzieje się w Krakowie związanego z Wisławą Szymborską. Dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów organizowany jest „Wojewódzki Konkurs Polscy Laureaci Nagrody Nobla”. Biorąc udział w kategorii plastycznej można wykazać się malując portret polskiej noblistki, zaś kategoria oratorska będzie polegała na ułożeniu i wygłoszeniu monologu na podstawie dowolnego wiersza Szymborskiej. Organizatorem konkursu jest Prywatna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 im. Noblistów Polskich przy ul. Kluczborskiej.
Zapraszamy również do zwiedzania wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie w cenie jednego biletu!
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.