Spacer literacki śladami Młodej Polski

0
706

fot: źródło

Miłośnicy literatury! Podajcie jedno miasto, które kojarzy Wam się ze wspaniałą epoką, jaką była Młoda Polska. Na myśl od razu nasuwa się wspaniały Kraków! Jeśli macie ochotę nieco głębiej poznać polską kolebkę modernizmu, zapraszamy na spacer literacki śladami Młodej Polski!

Jeśli Młoda Polska, to TYLKO Kraków! Wielu twórców (a może nawet i większość) tej wyjątkowej epoki, tworzyło właśnie u nas, w naszym Mieście Królów. Ponadto, stolica małopolski jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, dlatego też jeśli chcielibyście połączyć swoje zamiłowanie do modernizmu i podziwianie piękna Krakowa, to wybierzcie się na spacer literacki śladami Młodej Polski! Ogromna porcja kultury i sztuki – w końcu cieszymy oczy, duszę i…głowę! Jak mówią sami organizatorzy, czyli Kraków Miasto Literatury UNESCOKraków stanowił centrum rozwoju życia literacko-artystycznego Młodej Polski. To tutaj mieszkali, tworzyli i upijali się poeci i pisarze. Upijali, a następnie wywoływali liczne skandale, do szewskiej pasji doprowadzając ustatkowanych krakowskich mieszczan. A jak wszyscy doskonale wiemy – to znaczy ci, którzy lubują się w poezji – najlepsze dzieła wychodziły z ręki tych, którzy nie stronili od alkoholu…i nie tylko. Literatura rządzi się swoimi prawami! Tu nie ma żadnych ograniczeń…

fot: źródło

Przeczytaj: „Miłość” w Teatrze Słowackiego

W ramach spaceru literackiego szlakiem Młodej Polski, organizatorzy gwarantują, że przywołają tamtejszą atmosferę. Wyobrażacie sobie poczuć tę wspaniałą, niepowtarzalną, „literacką” aurę modernizmu? My nie możemy doczekać się spaceru! Już za kilka dni, 27 kwietnia (sobota), w godzinach 16:00-17:30, rozpocznie się nasz spacer. Wystarczy, że za dwa tygodnie pojawicie się na ulicy Wygranej 2 i wyruszycie szlakiem naszych cudownych pisarzy! W ramach spaceru odwiedzimy między innymi: „synagogę szatana”, czyli mieszkanie Stanisława Przybyszewskiego, „szafirową pracownię” Stanisława Wyspiańskiego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego, który dziś nie wywołuje żadnych kontrowersji, jednak jego historia i niechlubna przeszłość zostanie przybliżona właśnie 27 kwietnia. Czy wiecie, że to właśnie ten najpiękniejszy krako(w)ski teatr powstał kosztem skanalizowania miasta? Spacery są wspaniałe, ale każdy z nas ma swój próg zmęczenia, dlatego też po wszystkim, gdy duch epoki wsiąknie w nasze głowy, wybierzemy się do najsławniejszej w świecie polskiej kawiarni artystycznej – Jamy Michalika, gdzie – jak mówią organizatorzy – wzniesiemy toast Eviva l’arte! (wersja tylko dla dorosłych). Jeśli spacerować, to po młodopolsku, jeśli pić, to absynt z Przybyszewskim. Oczywiście, jest to wersja dla dorosłych. Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy, dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany, organizatorzy proszą o kontakt mailowy na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Spieszcie się! Liczba miejsc jest ograniczona!

fot: źródło

Sprawdź: f7dobry

Braliście kiedyś udział w Literackich Spacerach po Krakowie? Jeśli interesujecie się literaturą, to zapewne doskonale wiecie, że to właśnie Kraków jest kolebką kultury pisanej (i nie tylko!). My już wysłaliśmy swoje zgłoszenie. Z kim widzimy się na kolejny spacerze, tym razem związanym ze wspaniałą epoką – Młodą Polską?

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.