Średniowiecze da się lubić – 2018

0
763

fot: źródło

O średniowieczu uczyliśmy się na historii, a dziś mamy z nim styczność tylko wtedy, gdy mówimy, że coś jest „jak z średniowiecza” lub używamy niezwykle wymownego cytatu o „jesieni średniowiecza”… 😉 Jednak może warto bliżej poznać tę wspaniałą epokę, w której istniały zasady, obyczaje i tradycje, o które dbali wszyscy ludzie? Moglibyśmy brać z nich przykład… A już jutro, w piątek, 11 sierpnia, mamy możliwość spirytualnego poznania tejże epoki.

Średniowiecze, wbrew popularnej, acz nie do końca nieprawdziwej opinii, nie jest epoką „ciemną, zacofaną”. Trafne będzie określenie: inne czasy, inne obyczaje. Jednak wiara w Boga, w drugiego człowieka i przestrzeganie wszelkich zasad od zawsze było niezwykle ważnym elementem dla ludzi żyjących w Średniowieczu. Choć – nie ma co ukrywać – tak zwane „mroczne wieki”, skrywają w sobie wiele tajemnic…ale może warto je odkryć?  Z subiektywnego punktu widzenia: jako osoba, która zakochana jest w historii, gwarantuję Wam, że nie pożałujecie zetknięcia z tą epoką. 😉

fot: źródło

Jeśli jednak nadal nie dajecie się przekonać, to weźcie pod uwagę, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od lat udowadnia, że Średniowiecze da się lubić! Nie tylko za jego „mroczny klimat” odpowiedni dla popularnych powieści historycznych czy fantasy, ale dla wielu tajemnic wartych odkrywania i poznawania. Średniowiecze było okresem wielu ciężkich wojen, ma swoje ciemne strony, ale tak, jak i wszystko, ma też swoje plusy. Pozwól, że organizatorzy przybliżą realia tej epoki.

W każdy weekend wakacji, macie możliwość skorzystać z „wehikułu czasu”, o którym kiedyś śpiewał Riedel, aby przenieść się do epoki Średniowiecza i poznać jej smak.

Walki rycerskie, nietypowe jedzenie, potężne budowle chroniące przed najazdem niechcianych gości i te cudowne stroje…! Jeżeli Wy nie jesteście pochłonięci w 100%, to obiecuję, że Wasze dzieci będą na 110%. 😉

fot: źródło

A wehikuł działa w następujący sposób:

WEHIKUŁ CZASU – SIERPIEŃ

  • Weekend 1:
    4 sierpnia (sobota)
    Barbakan, godz. 11:00-17:30
    Dzień rycerskiej zaprawy. Nauka szermierki na machinie Pagińskiego, strzelnica. Rycerskie zabawy z nagrodami dla uczestników.
    „Średniowieczny teatr kukiełkowy – jarmarczno-kuglarski”. Średniowieczne rzemiosła: powroźnictwo.
  • 5 sierpnia (niedziela)
    Barbakan godz. 11:00-17:30
    Mały rycerz – warsztaty, wykonywanie zbroi.

 

  • Weekend 2:
    11 sierpnia (sobota)
    Barbakan, godz. 11:00-17:30
    Postrzyżyny księcia – obyczaje dworskie w średniowieczu – inscenizacja. Warsztaty śpiewu białego. Średniowieczne rzemiosła: kowalstwo, płatnerstwo, odlewnictwo, rogownictwo, snycerka. Pokazy walk wojów.
  • 12 sierpnia (niedziela)
    Celestat godz. 12:00
    Broń i obronność miejska w średniowieczu – wykład, który wygłosi dr Michał Szczerba (MHK).

 

  • Weekend 3:
    18 sierpnia (sobota)
    Barbakan, godz. 11:00-17:30
    Warownię tworzymy i razem ją obronimy – zajęcia dla rodzin z dziećmi. Budowa średniowiecznych warowni oraz prezentacja sztuki oblężniczej na miniaturowych machinach – trebusz, katapulta, balista. Warsztaty tkackie.
  • 19 sierpnia (niedziela)
    Celestat godz. 12:00
    Kultura średniowiecza i jej wpływy – wykład wygłosi Łukasz Bartkowicz (MHK).

 

  • Weekend 4:
    25 sierpnia (sobota)
    Barbakan, godz. 13:00-21:00
    Sława! Sława! Bolej Sławy! – zwycięski powrót Bolesława Chrobrego do Krakowa z wyprawy kijowskiej – 1000 rocznica zdobycia grodów czerwieńskich – finał imprezy Średniowiecze Da Się Lubić” – wielka inscenizacja wieczorna i korowód ulicami Starego Miasta.
    Średniowieczne rzemiosła metalowe: kowalstwo, płatnerstwo, odlewnictwo, kolczużnictwo, skórnictwo. Teatr ognia i koncert muzyki średniowiecznej – zespół Dziwoludy. Nauka tańca. Pokazy walk wojów.
  • 26 sierpnia (niedziela)
    Celestat godz. 12:00
    Kultura śmiechu w średniowieczu – wykład wygłosi dr Alicja Soćko-Mucha (MHK).

fot: źródło

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje bilet wstępu*:
-normalny 9 zł
-ulgowy 7 zł
-zbiorowy, szkolny 6 zł
-grupowy (dorośli) 7 zł
-rodzinny 18 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
*Bilet upoważnia posiadacza do zwiedzania Murów Obronnych oraz wystaw w Celestacie w ciągu 7 dni od daty zakupu.
Na gry miejskie oraz niedzielne warsztaty i wykłady konieczna rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, e-mail: info@mhk.pl

Kto wybiera się do Muzeum, aby poznać smaki Średniowiecza? Ja na pewno!

#ŚredniowieczeDaSięLubić