Strefa czystego transportu na Kazimierzu

0
921

fot: źródło

Pierwsze strefa czystego transportu rusza właśnie u nas, w Krakowie. Ustawa o elektromobilności pomogła nam w walce ze smogiem, tak więc od 5 stycznia bieżącego roku, swoją działalność rozpoczęła strefa czystego transportu.

Do strefy czystego transportu – jak można się domyślić – nie wjedzie większość samochodów. A za złamanie przepisu, grożą surowe kary, które na pewno nie ucieszą naszego portfela, bowiem wystawiane są mandaty, które sięgają nawet kwoty rzędu 500 zł! To bardzo duża ilość pieniędzy, ale – nie ma co ukrywać – to właśnie dzięki karom pieniężnym, udaje się przestrzegać wielu przepisów. Jednak do ograniczonej strefy, bez jakichkolwiek ograniczeń, będą mogły wjeżdżać samochody elektryczne, które – jak pisze Mateusz Lubczański z portalu autokult.pl – nadal są marginesem, a te napędzone wodorem to ewenement, ponieważ w Polsce prawdopodobnie zarejestrowany jest taki JEDEN samochód, do tego tankujący w Berlinie, a poza nimi, korzystać ze strefy mogą też auta, które wykorzystujące CNG, czyli ok. 2 tysięcy sztuk w Polsce. „Z nowych przepisów nie skorzystają właściciele hybryd plug-in, czyli samochodów ładowanych z gniazdka, które w trybie elektrycznym mogą przejechać nawet 50 km. Jak powiedział Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego, chodziło o minimalizowanie transportu, a nie dawanie kolejnych uprawnień. Kara za wjazd do strefy zwykłym autem sięga nawet 500 zł, czyli maksymalnej kwoty, jaką w ogóle można nałożyć mandatem (art. 96c. kodeksu wykroczeń).” – dodaje Lubczański. Jak widać, dla zwykłego, poruszającego się zwyczajnym pojazdem człowieka, korzystanie z takiej strefy jest po prostu niemożliwe.

fot: źródło

Przeczytaj: Psia Kawiarnia powiększa swój lokal!

Strefa czystego transportu na Kazimierzu, przeistoczyła się ze strefy ograniczonego transportu, którego zadaniem było zmniejszenie ruchu na niezwykle tłocznym obszarze znajdującym się w pobliżu Wisły. Strefa czystego transportu ma pomóc w  zmniejszeniu emisji spalin, a co za tym idzie – w walce z wszechobecnym smogiem. Strefa obowiązuje na ulicy: Miodowej, Józefa, Placu Nowym, Meiselsa, Nowej, Izaaka, Warszauera, Kupa, Wąskiej, Jakuba, Placu Bawół, Bartosza, Ciemnej, Na Przejściu, Lewkowej i Szerokiej. Teren będzie oznaczony specjalnymi znakami, które można zobaczyć na poniższym zdjęciu.

fot: źródło

Sprawdź: f7city

Co sądzicie o pomyśle „czystej” strefy? Czy pomoże ona w walce ze smogiem?

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.