Świąteczne rękodzieła, czyli Targi Wielkanocne!

0
842
źródło: krakow.pl

Święta Wielkanocne zbliżają się do nas wielkimi krokami. Na krakowskim Rynku już czuć ich atmosferę. Od 11 do 22 kwietnia można spotkać wielu wystawców, prezentujących swoje wielkanocne wyroby: koszyki, palmy, pisanki, serwetki, obrusy, baranki, porcelanę, czy biżuterię. To zarówno wykonane ręcznie ozdoby, jak i produkty żywnościowe. W Targach Wielkanocnych bierze udział około 80 wystawców, pochodzących nie tylko z Polski, ale i z Litwy, Ukrainy, Słowacji, czy Węgier.

Koniecznie odwiedź Targi Wielkanocne jeżeli planujesz zakup świątecznego koszyczka, baranka z ciasta, czy ładnych serwetek lub obrusów, które posłużą ci na świątecznym stole. Większość sprzedawanych produktów to wyroby własne, możesz więc porozmawiać z ich twórcami.

Ale to nie wszystko. Na targach bowiem skosztujesz najlepszych polskich potraw m.in. pierogów wg staropolskich receptur. Na miłośników słodkiego czekają: prażone orzechy, owoce w czekoladzie i marcepanie, czy figurki z czekolady. Można skosztować najlepszych pyszności własnej roboty, bądź zakupić je już na święta.

Na targach są również obecne stanowiska organizacji charytatywnych, takie jak Fundacja Pomoc Krakowskiemu Hospicjum, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Polski Związek Głuchych, Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Dobrej Nadziei”, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili budżety tych instytucji. Dlatego odwiedzenie targów może się wiązać nie tylko z własnymi przyjemnościami, ale także ze wparciem potrzebujących.

źródło: kiermasze.com.pl

Dzisiaj o godzinie 12 nastąpiło uroczyste otwarcie targów przez prezydenta Krakowa – Jacka Majchrowskiego. Natomiast w dniu jutrzejszym, czyli w końcu w Niedzielę Palmową, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne (o godz. 11.15 pod Barbakanem rozpoczyna się korowód palm). Na scenie na Rynku Głównym można będzie obejrzeć programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu zespołów regionalnych i grup folklorystycznych.

Przypomnijmy też,  że jutro (w Niedzielę Palmową) od godziny 10.00, odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Wykonane palmy należy dostarczyć do biura organizatora ustawionego na terenie Targów Wielkanocnych w Rynku Głównym w Krakowie, od 10.00 do 13.00. O 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników.  Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej.

Co jeszcze w ramach Targów Wielkanocnych?

W dniach 15-18 kwietnia najmłodsi mogą uczestniczyć w Wielkanocnych Warsztatach Plastycznych dla dzieci. W wielką sobotę odbędzie się prezentacja wielkanocnych stołów regionalnych, podczas której można będzie spróbować jak smakuje tradycyjny żur, czy wędliny domowej produkcji. Natomiast w lany poniedziałek będzie można bliżej poznać tradycje wielkanocne. Między innymi „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Jeżeli jesteś ciekawy jak dokładnie wygląda ta tradycja oraz chcesz poznać inne, krakowskie zwyczaje wielkanocne, nie może Cię zabraknąć na Rynku Głównym w poniedziałek wielkanocny.

Więcej informacji na temat Targów Wielkanocnych znajdziesz tutaj. 

Zobacz również czym są Misteria Paschalia.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.