Świętujemy 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa

0
742

fot: źródło

Zbliża się kolejna, setna rocznica, która szczególnie dla nas, mieszkańców Krakowa, powinna być niezwykle ważna. 31 października 1918 roku, Kraków jako drugie miasto zaraz po Tarnowie, odzyskał niepodległość!

Właśnie z tej wspaniałej okazji, już jutro o godzinie 13:00, rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę tego wydarzenia. Hasło przewodnie brzmi: „Wolność przyszła z Podgórza”. Program obchodów można podejrzeć tutaj: klik

Jak mówią organizatorzy: „Główne uroczystości 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej pod hasłem „Wolność przyszła z Podgórza” rozpoczną się w środę, 31 października o godz. 13.00 na placu Niepodległości w Podgórzu. Główne uroczystości rozpocznie wystrzał armatni w wykonaniu Bractwa Kurkowego, występ chóru z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz inscenizacją historyczną w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej upamiętniającą bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. Wtedy też zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający odzyskanie niepodległości w 1918 r. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Zamoyskiego na Rynek Podgórski.

fot: źródło

Przeczytaj: Najgorsze lotniska świata – ranking

O godz. 14.00 odbędzie się ślubowanie strażników miejskich. Następnie wręczone zostaną nagrody zwycięzcom biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza przez gościa specjalnego kierowcę rajdowego Michała Kościuszko. Przed Urzędem Miasta Krakowa na Rynku Podgórskim 1 złożone zostaną kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Kolejowa Orkiestra Dęta.

Tego samego dnia odbędą się inne wydarzenia z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa: o godz. 11:30 na stadionie WKS Wawel rozpocznie się bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza. W tym roku z okazji jubileuszu rozszerzono formułę.

O godz. 12:00 na Rynku Głównym złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową na Wieży Ratuszowej.

O godz. 15.00 w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51 odbędzie się wernisaż wystawy z cyklu „Krakowski hejnał wolności. Wolność przyszła z Podgórza”. Wystawa będzie czynna w dniach od 31 października do 24 marca 2019 r. Autorem scenariusza i jej kuratorem jest Janusz Tadeusz Nowak.” Wspaniale!

fot: źródło

Sprawdź: Kiss zagra w Krakowie! 

Kto wybiera się świętować tak piękną i do tego okrągłą rocznicę naszego miasta? 🙂

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.

Poprzedni artykułKiss zagra w Krakowie!
Następny artykułBudowniczowie – narodziny miasta
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.