Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

0
900
źródło: krakow.pl

Tradycyjne Święto Rękawki – brzmi znajomo? Zapraszamy Cię 23 kwietnia od godz. 11.30 na Kopiec Krakusa. Nic Ci to nie mówi? Nic nie szkodzi. Znajdziesz tu wyjaśnienie czym jest dane święto, skąd się wzięło i czemu ma służyć, a być może również zjawisz się na kopcu w najbliższy wtorek. Jeżeli jesteś miłośnikiem rekonstrukcji bitew i historii średniowiecza – przeczytaj uważnie!

Święto Rękawki, sięga wczesnego średniowiecza (ok. VIII w.) i związane jest z nadejściem wiosny. Z czasem odchodzono od właściwego charakteru święta, czyli od kultywowania zwyczajów zapoczątkowanych przez przodków.  W połowie XX w. Rękawka była kojarzona z festynem i jarmarczną atrakcją.

Jak jest teraz? W 2001 r. – z inicjatywy Centrum Kultury Podgórza i drużyny Wojów Wiślańskich KRAK – udało się powrócić do historycznych korzeni święta i przygotować rekonstrukcję wydarzeń sprzed wieków. Od tamtej pory, co roku we wtorek po Wielkanocy – pod Kopcem Krakusa można przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach. To świetna okazja, by bliżej poznać potyczki zbrojne wojów oraz tradycyjne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny.

źródło: karnet.krakow.pl

W tym roku podczas krakowskiego Święta Rękawki pod hasłem: „Zdrowia, szczęścia. Niech się darzy…” przed uczestnikami wydarzenia zostaną odkryte tajniki średniowiecznej medycyny i nauk magicznych. Będzie możliwość poznania tajników wiedzy jak dawniej w różnych częściach Europy dbano o higienę i radzono sobie z chorobami, czy leczeniem ran. Co więcej, można będzie spotkać przy różnych stanowiskach średniowiecznych specjalistów od zdrowia i szczęścia, czyli: wiedźmę słowiańską, skandynawską goði, szamana węgierskiego, alchemika bizantyjskiego, czy zielarkę.

źródło: krakow.pl

Ale zacznijmy po kolei. Imprezę rozpocznie obrzęd rozpalenia ognia, a tuż po nim odbędzie się  bieg wojów w pełnym uzbrojeniu, dookoła Kopca. Po jego zakończeniu wszystkie grupy rekonstrukcyjne biorące udział w wydarzeniu (a będzie ich ponad 30) zaprezentują się publiczności. Przewidziano również ciekawe inscenizacje, zatytułowane m.in.: „O grodzie słabującym”, „Leczenie chorych na wszelakie schorzenia”, „Leczenie obłędu” oraz „Jak prośbą i groźbą uzyskać od niebios dobrą pogodę i inne pożytki?”. Punktem kulminacyjnym o godz. 16.00 będzie starcie Wiślan z najeźdźcami. Jednak zanim wojowie skrzyżują broń, do walki staną dwie wiedźmy. Stawką tego pojedynku będzie przychylność i wsparcie bóstw podczas bitwy. Armia mająca ich po swojej stronie może być spokojna o wynik zbrojnej potyczki. Tych, którzy pomimo lub z braku opieki ze strony niebios odniosą rany opatrywać będą zielarki.

Podczas Święta Rękawki będzie naprawdę wiele atrakcji. Nie pojawi się tam jedynie nuda. W takim razie nie może Cię tam zabraknąć! Zapraszamy już w najbliższy wtorek (zaraz po lanym poniedziałku) na Kopiec Kraka.

Nie zapomnij również wziąć udziału w Targach Wielkanocnych!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.