W Sukiennicach można przyjrzeć się konserwacji obrazu „Bitwa pod Kaliszem”

0
1080

„Wszyscy zainteresowani mogą przyjść do krakowskich Sukiennic, by przyjrzeć się pracom konserwatorek odnawiających obraz przedstawiający bitwę pod Kaliszem w 1706 r. Renowacja zakończy się w marcu 2019 r.” – poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK).

Wybierając się do sali wystaw zmiennych mieszczącej się przy Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będziesz mógł przyjrzeć się pracy konserwatorów, którzy rozpoczęli drugi etap konserwacji obrazu przedstawiającego bitwę pod Kaliszem z 1706 roku.

Nie jest to proste zadanie, ponieważ ze względu na rozmiar płótna – dwa i pół metra wysokości i szerokości – obraz ten nie mógł zostać przeniesiony do pracowni konserwatorskiej. Dzięki temu do końca marca przyszłego roku możesz niemalże codziennie do godziny 14 przyjść i przyjrzeć się pracy konserwatorki.

Przy konserwacji obrazu uczestniczy obok Elżbiety Zygier – kierownika Pracowni Konserwacji, konserwator – Gabriela Banach-Kielanowska, oraz obywający praktykę Mateusz Sowa – student V roku Wydziału Konserwacji krakowskiej ASP.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Cudowna Moc Sztuki – f7krakow.pl

– W pierwszym etapie konserwacji zabezpieczone zostały uszkodzenia także i te powstałe z poprzednich renowacji. Drugi etap prac obejmuje działania o charakterze estetycznym, polegający na usunięciu starych retuszy, uzupełnieniu ubytków i pokrycia powierzchni malowidła nowym werniksem. W ten sposób nasycone zostaną barwy, a sam obraz odzyska pierwotny koloryt – wyjaśniła Elżbieta Zygier, kierująca Pracownią Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach, jednej z najstarszych pracowni w Krakowie.

Obraz „Bitwa pod Kaliszem” wymagał konserwacji, ponieważ był w bardzo złym stanie.

– Jego warstwa malarska i zaprawa, w wyniku procesów starzenia oraz niestabilnych warunków przechowywania w przeszłości, uległy z czasem spękaniu, odspajały się od płótna i wykazywały tendencje do wykruszeń. Dlatego w miejscach największych uszkodzeń powierzchnię doraźnie zaklejono bibułką japońską. Ponadto widoczne były liczne zmienione kolorystycznie retusze z dawnych konserwacji, a werniks pokrywający malowidło pożółkł i zmatowiał – powiedziała cytowana w materiałach prasowych Elżbiety Zygier, kierująca Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

Po konserwacji obraz oprawiony zostanie oprawiony w ramę i wystawiona w Muzeum Książąt Czartoryskich otwarcie, którego przewidziane jest w grudniu 2019 r.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

POLECAM TAKŻE PRZEPIS NA PLACKI RAFAELLO Z JABŁKAMI – f7kulinarne.com

Źródło: PAP, gazetakrakowska.pl
Zdjęcie główne: Wikimedia Commons