W wakacje znowu będzie można jeździć pociągiem do Zakopanego.

0
788

Początek wakacji szkolnych to początek wymarzonego odpoczynku od szkoły. Początek wakacji to także ułatwienia w podróżowaniu z Krakowa do Zakopanego. Pociągi wrócą na remontowany aktualnie odcinek pomiędzy Skawiną i Suchą Beskidzką, dzięki czemu kurs do Zakopanego będzie można pokonać bez przesiadki. Dla podróżujących pojawią się też dodatkowe kursy. 

Od marca trwa modernizacja torów pomiędzy Skawiną i Suchą Beskidzką. To część inwestycji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na trasie Podhale. W tym czasie następuje wymiana ponad 35 km torów i przebudowa prawie 100 obiektów inżynierskich. Dodatkowo przebudowane zostaną perony na pięciu stacjach i czterech przystankach, a w Radziszowie powstanie nowy przystanek, który ma ułatwiać mieszkańcom dostęp do kolei.

Kierowcy dostrzegą prace na przejazdach: na wszystkich 60 z nich kolejarze położą nowe płyty i odbudują odcinki dróg w pobliżu, a na 54 powstanie nowa aparatura odpowiedzialna za sygnalizację.

Od 22 marca podróżujący jadący do Zakopanego i podróżujący w stronę Bielska-Białej musieli korzystać z autobusów zastępczych. Już niedługo się to skończy. W wakacje, z racji wzmożonego ruchu turystycznego, prowadzone będą tylko te prace, które nie będą się wiązały z wyłączeniem ruchu.

POWRÓT NA WAKACJE

Od 23 czerwca zostaną przywrócone do kursowania pociągi jadące w i z kierunku Suchej Beskidzkiej/Zakopanego oraz Wadowic/Bielska-Białej. Wszystkie pociągi będą rozpoczynać i kończyć bieg w stacji Kraków Płaszów – zapowiada Adam Parzniewski z Przewozów Regionalnych.

Z otwartych torów skorzystają także Koleje Małopolskie. Pociągi tej spółki będą jeździć z Krakowa do Zakopanego w każdy weekend od 30 czerwca do 26 sierpnia oraz 15 sierpnia. Na to przyspieszone połączenie wybrano nazwę „Luxtopeda” – to nazwa pociągu, który w 1936 roku w rekordowo krótkim czasie przejechał z Krakowa do Zakopanego: w 2 godziny i 18 minut.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraków wśród najlepszych miast z całego świata z najlepszą obsługą według TripAdvisor

Efektem inwestycji za 930 mln zł, realizowanych na trasie kolejowej do Zakopanego, będzie nie tylko skrócenie czasów jazdy na poszczególnych odcinkach linii Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane, ale także sprawniejsze kursowanie pociągów, poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego i wzrost komfortu obsługi podróżnych na stacjach i przystankach – przekonuje Dorota Szalacha z biura prasowego spółki, po remontach poprawi się nie tylko czas przejazdu.

PO WAKACJACH DALSZE PRACE

Jak na razie zrealizowano prace między Skawiną i Radziszowem, Radziszowem i Leńczami oraz na stacjach Radziszów i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.

Po wakacjach kontynuowane będą prace na pozostałych szlakach i stacjach, wymagające kolejnych zmian w organizacji ruchu pociągów. Będzie więc konieczne uruchamianie zastępczej komunikacji autobusowej – mówi Dorota Szalacha.

Jednocześnie PKP PLK przymierza się do bardzo podobnych inwestycji na odcinkach między Suchą Beskidzką i Chabówką oraz Chabówką i Zakopanem. Odnośnie pierwszego przypadku trwa jeszcze przetarg. Spółka chce go zakończyć podpisaniem umowy w III kwartale tego oku. Prace rozpoczęłyby się dokładnie rok później.

AKTUALNIE

Prace zaawansowane prace planowane są na odcinku Chabówka-Zakopane. Mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku. To trasa, która staje się coraz bardziej popularna, głównie przez uruchomienie w kwietniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Pociągi między Nowym Targiem a Zakopanem kursują średnio co godzinę, kilkanaście razy w ciągu dnia.

Źródło: lovekrakow.pl
Zdjęcie główne: pixabay.com