Walcz z nowotworami krwi wspólnie z Fundacją DKMS. Zostań dawcą szpiku

0
375
Dołącz do Galaktyki Dobrych Ludzi. Zdjęcie: Fundacja DKMS/Facebook

Zarejestruj się jako dawca szpiku – zachęca Fundacja DKMS. Z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi będzie można przyjść na Plac Szczepański i wpisać się do bazy.

W czasie ostatniego weekendu maja w całej Polsce odbędą się akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku podczas których Wy lub wasi bliscy i znajomi będziecie mogli zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS. W ten sposób możemy wspólnie świętować fakt, że już 10 000 osób w Polsce zostało Dawcami faktycznymi i podarowało komuś życie.

Akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku odbędą się w 10 miastach w Polsce, także w Krakowie.

Zapraszamy wszystkich do punktu rejestracyjnego w Krakowie!

Plac Szczepański, godz. 10:00-18:00.

Czytaj: Kraków szuka genetycznych bliźniaków

A okazja, aby się zarejestrować jest naprawdę wyjątkowa, bo właśnie już jutro obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W tym dniu możemy w szczególny sposób pokazać nasze wsparcie dla chorych na nowotwory krwi.

Jednym z biorców szpiku jest Robert Szlęg z Krakowa.

Dowiedziałem się praktycznie z dnia na dzień. W pracy źle się czułem, a w zasadzie to już dwa tygodnie wcześniej nie było już najlepiej. Poszedłem na SOR, tam podjęto działania diagnostyczne i okazało się, że mam ostrą białaczkę szpikową. Trafiłem do szpitala i zostałem przykuty na sześć miesięcy do łóżka. Na szczęście udało się znaleźć mojego bliźniaka genetycznego i dzięki temu mogę z Państwem rozmawiać” – powiedział.

Co roku udaje się w Polsce połączyć około tysiąca par tak zwanych bliźniaków genetycznych, mówi Alicja Cichońska z Fundacji DKMS.

„W tym roku mamy ogromną przyjemność świętowania dziesięciu tysięcy takich par. Jeśli chodzi o Kraków i liczbę dawców faktycznych, to jest ich aż 287. Stolica Małopolski daje tutaj radę, ponieważ mieliśmy niemal 650 akcji rejestracyjnych na terenie miasta”.

Pobranie szpiku nie jest takie straszne, jak nam się wydaje. Wielkie igły wbijane w kręgosłupy dawców to mit. 90% przypadków takich zabiegów nie różni się niczym poza czasem od standardowego oddawania krwi i trwa trzy godziny. Akcja DKMSu odbędzie się już w tę sobotę. Szczegóły znajdziecie na stronie Fundacji.

Razem pokonajmy nowotwory krwi!

Czytaj: Wyjątkowy tramwaj wyruszy na tory w Poznaniu