Wiedźmin, krytycy i potwory. Niezwykła dyskusja!

0
1067

fot: źródło

Czy jest tutaj ktoś, kto nie zna „Wiedźmina”? Genialna książka, którą napisał Andrzej Sapkowski, doczekała się wielu ekranizacji – zarówno jako gra, a także jako film. Tym razem obejrzymy…prawdziwy, „Netflixowy” serial o Wiedźminie, w którego wcieli się Henry Cavill!

To, co wydarzy się już 9 października, najpiękniej opisali organizatorzy, czyli De Revolutionibus Books&Cafe i Wydawnictwo Universitas: „Za oknem jesień, noce robią się coraz dłuższe, a w oddali wybrzmiały już ostatnie echa kopyt Dzikiego Gonu. Są to niechybne znaki zwiastujące, że już za moment, już za chwileczkę naszą wyobraźnię opanują strzygi, bruxy, smoki i inne potwory, które wychyną z kart cyklu wiedźmińskiego, by ulżyć nam w oczekiwaniu na… Właśnie, na co? Na serial, który możemy połączyć z twarzą „nowego” Geralta czy może na kolejną opowieść, przenoszącą nas w granice Neverlandu?”

Przeczytaj także: Krakowski Tydzień Kosmosu! Klik

fot: źródło

W trakcie dyskusji, zostanie przeanalizowana historia odbioru cyklu wiedźmińskiego przez krytyków i czytelników, a także – jak mówią organizatorzy: „Omówimy dole i niedole kariery Andrzeja Sapkowskiego – najlepszego pisarza wśród handlowców bądź najlepszego handlowca wśród pisarzy – od jej początków do niejednoznacznej „śmierci” wiedźmina w roku 1999. Zastanowimy się również nad tym, dlaczego prze-pisywanie baśni zapewniło pisarzowi już na początku jego twórczości istotne miejsce na fantastycznym Parnasie i dlaczego obrana przezeń formuła budowania narracji wyczerpała się po dwóch tomach opowiadań. To jednak nie wszystko, omawiając teksty prozaika zastanowimy się nad kulturową genealogią ich bohaterów, ale i potworów zamieszkujących ich karty.”

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cyklu wiedźmińskim, to koniecznie przyjdźcie 9 października do De Revolutionibus Books&Cafe, które mieści się na ulicy Brackiej 14!

Przeczytaj: Polski architekt i jego projekt na Islandii

fot: źródło

W debacie wezmą udział:
-Piotr Żołądź – autor książki „Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego”, doktorant w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
-Andrzej Juszczyk – adiunkt w Katedrze Teorii Literatury WP UJ, Kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada.
-Tomasz Majkowski – adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ, autor monumentalnej monografii „W cieniu białego drzewa. Powieść fantasy w XX wieku”.

Spotkanie poprowadzi:
Anna Pekaniec – asystent w Katedrze Krytyki Współczesnej WP UJ, krytyczka literacka, sekretarz redakcji „Nowej Dekady Krakowskiej”.

fot: źródło

Mamy tu jakiś fanów „Wiedźmina”? Ja, osobiście, uwielbiam i wybieram się na spotkanie!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.

Poprzedni artykułKrakowski Tydzień Kosmosu
Następny artykułKoncert charytatywny „Granie na Szczekanie” 2018
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.