Wiosna Filmów w Kinie pod Baranami

0
769
źródło: krakow.pl

Czy wiosna to czas kiedy powinniśmy zaprzestać oglądania filmów? Wręcz przeciwnie! I choć upały dają o sobie znać, Kino pod Baranami zaprasza do obejrzenia filmów, którym nie sposób się oprzeć. Wszystko w ramach Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. To świetna okazja to obejrzenia najgłośniejszych i najchętniej nagradzanych filmów sezonu.

Wiosna Filmów odbędzie się w Kinie pod Baranami w dniach 10-16 czerwca. To pokazy siedmiu filmów, które zdobyły uznanie widowni i krytyki podczas licznych seansów na światowych festiwalach. Znajdą się wśród nich zarówno filmy slow cinema, adaptacje bestsellerów, a także autobiograficzne dramaty. Codziennie od poniedziałku do niedzieli o godzinie 19 wyświetlany będzie jeden film.

Wyświetlany w pierwszym dniu festiwalu film „Synonimy” to bliska sercom wszystkim uczącym się języków obcych autobiograficzna opowieść o próbie odnalezienia się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Na autentycznych wydarzeniach z życia oparty jest także film „Yuli” opowiadający o słynnym baletmistrzu z Hawany, Carlosie Acosta, który wystąpił również w głównej roli.

Pokazywana w ramach prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight na Festiwalu w Cannes „Petra” przypomina grecką tragedię i z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom niespiesznych opowieści o międzyludzkich relacjach i skrywanych tajemnicach.

Wiele opowiadanych w ramach Wiosny Filmów historii wywodzi się z literatury. Film Nikolausa Leytnera, „Trafikant”, to wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka ze słynnym Zygmuntem Freudem, z Wiedniem pod rządami nazistów w tle.

Na popularnej powieści autorstwa Davida Foenkinosa oparty jest również pełen humoru film „Tajemnica Henriego Picka”, zawierający liczne nawiązania do dzieł rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego oraz Aleksandra Puszkina.

Historię zaczerpniętą z kart bestsellera Lyndy Rutledge opowiada nowy film Julie Bertuccelli, „Pamiątki Claire Darling”. W postać głównej bohaterki – ekscentrycznej matrony wyprzedającej cały swój dobytek na trawniku przed domem – wcieliła się wielka francuska aktorka, Catherine Deneuve.

W programie Wiosny Filmów znalazło się również nagrodzone Kryształowym Globem na MFF w Karlowych Warach, najnowsze dzieło rumuńskiego reżysera Radu Jude – „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Wyjątkowo długi tytuł filmu stanowi nawiązanie do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim.

Więcej informacji i możliwość kupienia biletów na stronie: kinopodbaranami.pl

BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
Karnet (7 filmów): 77 zł

Pierwsze 10 osób, które kupią karnet na pokazy w ramach Wiosny Filmów, otrzyma festiwalowe gadżety!

PROGRAM:

  • poniedziałek, 10 czerwca

19.00 SYNONIMY SYNONYMES

reż. Nadav Lapid, Francja/Izrael/Niemcy 2019, 123’

  • wtorek, 11 czerwca

19.00 PETRA | PETRA

reż. Jaime Rosales, Hiszpania/Francja/Dania 2018, 107’

  • środa, 12 czerwca

19.00 PAMIĄTKI CLAIRE DARLING | LA DERNIÈRE FOLIE DE CLAIRE DARLING

reż. Julie Bertuccelli, Francja 2018, 94’

  • czwartek, 13 czerwca

19.00 TRAFIKANT DER TRAFIKANT

reż. Nikolaus Leytner, Austria/Niemcy 2018, 117’

  • piątek, 14 czerwca

19.00 NIE OBCHODZI MNIE, CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY

| ÎMI ESTE INDIFERENT DACA ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARII

reż. Radu Jude, Rumunia/Niemcy/Bułgaria/Francja/Czechy 2018, 140’

  • sobota, 15 czerwca

19.00 YULI YULI

reż. Icíar Bollaín, Hiszpania 2018, 115’

  • niedziela, 16 czerwca

19.00 TAJEMNICA HENRIEGO PICKA | LE MYSTÈRE HENRI PICK

reż. Rémi Bezançon, Francja/Belgia 2019, 100’

Zapraszamy również do udziału w Jarmarku Świętojańskim w weekend 14-16 czerwca