fot: źródło
Rusza kolejna, czwarta edycja wyjątkowego spaceru dla krakowian i turystów! To jedyny czas, w którym możemy wyruszyć śladami szopki krakowskiej… Magiczny, świąteczny czas, zbliża się wielkimi krokami!
Organizatorzy, czyli Kraków PL i Krakowskie Biuro Festiwalowe, zapraszają na wspólny, czwarty z rzędu spacer wokół miejskiej przestrzeni, w której umieszczone jest ponad czterdzieści najpiękniejszych szopek! Spacer rozpoczyna się już dziś, 16 grudnia i trwa do 1 lutego 2019 roku! A szopki można oglądać od 6.12 do 31.01.2019 roku! Ponadto, 29 listopada, Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas swojego 13. posiedzenia na dalekim Mauritiusie ogłosił, że szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jest to pierwszy wpis dla Polski na tej prestiżowej liście! Jak mówią organizatorzy: „Wpisanie krakowskiego szopkarstwa na listę UNESCO jest wielkim wydarzeniem również w życiu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które od lat jest organizatorem corocznego konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. To późniejszy wieloletni dyrektor muzeum Jerzy Dobrzycki zorganizował w roku 1937 pierwszy taki konkurs. I być może to właśnie on najbardziej przyczynił się do tego, że zanikająca już wówczas tradycja rozkwitła na nowo i dziś możemy wspólnie cieszyć się z wpisu na listę UNESCO.”
fot: źródło
Przeczytaj: Żywa Szopka przy Franciszkańskiej 2018!
Szopki rozstawione są w szklanych, podświetlanych gablotach, co nabiera nowego, wręcz nowatorskiego kontekstu. „Wszak ich najważniejszą cechą jest dawna architektura Krakowa” – to znaczy, że dodatkowo macie okazję „liznąć” architektury i krako(w)skiej historii! Szopki będzie można oglądać zarówno na placach i parkach, jak i w witrynach sklepów, hoteli, restauracji czy galerii handlowych. Natomiast szopki zgłoszone do 76. Konkursu Szopek Krakowskich, zgodnie z tradycją, zaprezentują się szerokiej publiczności na pokonkursowej wystawie, która będzie prezentowana w Celestacie (oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), ul. Lubicz 16, od 10 grudnia 2018 r. do 24 lutego 2019 r.
Organizatorzy zapraszają na wspólny spacer Wokół Szopki, który odbędzie się 6 stycznia 2019 r. o godz. 14.00. Oprowadzanie poprowadzi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski. Spacerować będziemy szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów muzeum. Spotykamy się przed siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16 – dodają.
fot: źródło
Sprawdź: f7gdansk
Lokalizacje:
Główna Księgarnia Naukowa – ul. Podwale 6
Księgarnia Empik – Rynek Główny 23
Restauracja Florentina – ul. Grodzka 63
Restauracja Albertina – ul. Dominikańska 3
Restauracja Kogel Mogel – ul. Sienna 12
Restauracja Wesele – Rynek Główny 10
Restauracja Tradycja – Rynek Główny 15
Restauracja Wierzynek – Rynek Główny 16
Restauracja Szara Gęś w kuchni – Rynek Główny 17
Bank PKO SA – Rynek Główny 47
Sopocki Dom Aukcyjny – Rynek Główny 43
Księgarnia Muzyczna Kurant – Rynek Główny 36
Sklep Wawel – Rynek Główny 33
Restauracja w Starej Kuchni – ul. Św. Tomasza 8
Karczma Regionalna Gościnna Chata – ul. Sławkowska 10
Księgarnia pod Globusem – ul. Długa 1
Hotel Polski pod Białym Orłem – ul. Pijarska 17
Galeria Kazimierz – ul. Podgórska 34
Hyundai Autoneo – ul. Wielicka 193
Mazda Anndora – al. 29 Listopada
Kler Tetmajera 83 – Ul. Tetmajera 83
Kinnarps – Centrum Kongresowe ICE Kraków
+ 15 dużych szopek w ekspozytorach:
Barbakan
Ogród Strzelecki
Park Krakowski
Plac Wolnica
Plac Centralny
Park Krakowski
InfoKraków, ul. Szpitalna 25
Park linearny na Ruczaju
Plac Jana Matejki
Park Kieszonkowy na Prokocimiu (ul. Nad Potokiem)
Galeria Kazimierz
Plac św. Marii Magdaleny
Rynek Podgórski
Powiśle
Plac Szczepański
Kto wybiera się na spacer po Krakowie? Ja już się do tego przygotowuję! 🙂
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.