fot: źródło
Nasi krakowscy radni zaapelowali do mieszkańców, aby wspólnie uczcić wyjątkową, setną rocznicę odzyskania niepodległości. „Niepodległość ponad podziałami, kultywowanie tradycji”.
Okazuje się, że radni na ostatniej sesji, która kończyła kadencję 2014-2018, jak informuje Gazeta Krakowska, uroczyście podpisali deklarację o współpracy w krzewieniu tradycji niepodległościowych, wzmacnianiu poczucia dumy i więzi wspólnotowych.
fot: źródło
Przeczytaj: Ridley Scott nakręci Gladiatora 2!
Deklarację, którą uroczyście podpisał każdy radny, zainicjowała Pani Alicja Wójcik, przewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego. Ponadto, jest to idealna okazja, aby świętować również 20-lecie samorządności.
Pełna treść podpisanej deklaracji:
Deklaracja Rady Powiatu w Krakowie My radni, zebrani na XLVII sesji Rady Powiatu w Krakowie, w związku ze 100-leciem niepodległości Polski i 20-leciem samorządności województw i powiatów, deklarujemy współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych, wzmacnianiu poczucia dumy i więzi wspólnotowych oraz kultywowaniu pamięci o dziele i spuściźnie naszych przodków. Odzyskanie niepodległości przez państwo polskie w roku 1918 było w dużej mierze zasługą mądrości historycznej ówczesnych polskich przywódców, którzy mimo różnic politycznych i światopoglądowych wiedzieli co jest wartością najwyższą – wolna Ojczyzna. Dla realizacji tego wspólnego dla wszystkich celu potrafili porozumieć się ze sobą ponad politycznymi i światopoglądowymi podziałami. Możemy być z nich dumni! Odzyskanie niepodległości przez nasz kraj miało ogromne znaczenie dla ziemi krakowskiej, rozdzielonej mocą traktatów rozbiorowych miedzy mocarstwa zaborcze: Rosję (Królestwo Polskie) oraz Austrowęgry (Galicja), chociaż niwelowanie różnic w poziomie życia i rozwoju poszczególnych części powiatu miało potrwać – jak w całym kraju – jeszcze wiele lat. Tradycje niepodległościowe i demokratyczne, związane z rokiem 1918, były jednym z warunków demokratycznych zmian w Polsce po 1989 roku i utrwalania samorządności w województwach i powiatach od roku 1998. To wówczas, przed 100 laty, rozpoczął się proces budowy nowoczesnego i wolnego państwa. Wtedy też powstały nowe wzory postaw patriotycznych – obok gotowości do walki z bronią w ręku o wolność Ojczyzny, istotną stała się codzienna praca dla Niej, w warunkach własnego niepodległego państwa. Niech to wspaniałe święto niepodległości wzmacnia poczucie dumy i wzmacnia więzi wspólnotowe, budzi i podtrzymuje poczucie patriotyzmu, aby znając wartość doświadczenia dziejowego i pięknych kart historii własnego narodu, umieć być swobodnym wśród innych – wszak „nad nami Orzeł Biały”. Zwracamy się do wszystkich mieszkańców powiatu krakowskiego i obywateli Rzeczpospolitej Polskiej o docenienie wkładu pokoleń w budowanie niepodległości Polski poprzez godne świętowanie Jubileuszu. Niech nasz udział we wspólnych uroczystościach dla Niepodległej stanowi świadectwo tego, że być Polakiem – to zaszczyt i honor!
fot: źródło
Sprawdź: Lodowce topnieją szybciej, niż przewidywano
Co uważacie o takim pomyśle? Ja, osobiście, jestem zachwycona!
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.