Wydarzenia dla dzieci i młodzieży na Festiwalu Conrada

0
677

fot: źródło

Festiwal Conrada przygotowywany jest głównie myślą o miłośnikach literatury, ale nie tylko! To również wyjątkowa okazja, by ową literaturę przybliżać młodzieży i najmłodszym, na których również czeka mnóstwo atrakcji.

W tym prestiżowym wydarzeniu musi wziąć udział każdy, kto kocha szeroko pojętą literaturę. Poszerzanie horyzontów, zdobywanie nowej wiedzy, świetna zabawa oraz…najlepszy czas i miejsce na to, aby zaprosić najmłodszych do niezwykłego świata opowieści, mitów, baśni i ilustracji. Pasmo młodzieżowo-dziecięce, to spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, rozwijające wyobraźnię i kreatywność warsztaty, a także film i wystawa. To jak? Przekonaliście się? 😉

Ważne! Na wszystkie wydarzenia dla dzieci i młodzieży należy dokonać wcześniejszej rejestracji na stronie klik

Więcej o festiwalu: klik

fot: źródło

Przeczytaj: Drugie dno Internetu

24.10, środa

 • 11.00
  O drzewoznawstwie / On Dendrology
  Warsztaty ilustratorskie z Piotrem Sochą / Illustration workshops with Piotr Socha
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 6+

„Razem z Piotrem Sochą, ilustratorem bestsellerowych Pszczół i Drzew, odwiedzimy niezwykły świat drzew. Zobaczymy, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzymy te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Spotkamy enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Porozmawiamy też o pracy drwala i zobaczymy, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna.”

25.10, czwartek

 • 10.00
  O psie, który był wolny z wyboru
  Spotkanie z Agnieszką Taborską / Meeting with Agnieszka Taborska
  Prowadzenie / Host: Szymon Kloska
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 7+

„Włóczykij to poruszająca opowieść bezpańskiego psa o psim żywocie. Nie smutna, ale refleksyjna, nie wesoła, ale optymistyczna. Psy towarzyszą nam od zawsze, lecz nie zawsze są przez nas zauważane i traktowane tak, jak na to zasługują. Włóczykij nie zazdrości psom, które mają dach nad głową i pełną miskę, bo najbardziej ceni sobie wolność.”

 • 11.30
  O dawnych rytuałach / On Ancient Rituals
  Spotkanie z Melanią Kapelusz / Meeting with Melania Kapelusz
  Prowadzenie / Host: Anna Maria Zygmunt
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 7+

„Mitologia. Przygody słowiańskich bogów to zbiór niezwykłych mitów, dzięki którym poznacie tajemniczy świat wierzeń naszych przodków. Dowiecie się, kim byli Świętowit, Weles i Perun. Zanurzycie się w magiczny świat, w którym prastare bóstwa rządziły ziemią i ustalały porządek rzeczy. Te historie was zachwycą, przerażą, czasem nawet rozśmieszą. Zrozumiecie, dlaczego dąb to drzewo szczególne i dlaczego mamy aż trzy rodzaje ognia. Dzięki tej książce na nowo odkryjecie znaczenie zjawisk przyrody i spojrzycie inaczej na historię stworzenia świata.”

fot: źródło

26.10, piątek

 • 10.00
  O mrówkojadzie i orzesznicy / On the Anteater and the Dormouse
  Warsztaty z Marią Nilsson Thore / Workshops with Maria Nilsson Thore
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 6+

„Warsztaty z jedną z najbardziej lubianych szwedzkich ilustratorek. Maria Nilsson Thore narysowała m.in. Mrówkojada i Orzesznicę do książek Lotty Olsson Dziwne zwierzęta, Inna podróż, Maskarada, Sens życia i Sam w domu; zilustrowała też książkę Prezent dla Cebulki Fridy Nilsson.”

 • 11.30
  O starszym bracie / On Older Brothers
  Spotkanie z Marie-Aude Murail / Meeting with Marie-Aude Murail
  Prowadzenie / Host: Szymon Kloska
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 15+

„Kleber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może się doczekać, aż znajdzie mieszkanie, zacznie nową szkołę i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot. Kłopot, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie (!) i umie bardzo szybko liczyć („jeden, dwa, trzy, cztery, be, dwanaście”). Ma ksywę Bystrzak, 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. To starszy brat Klebera, którym ten obiecał się opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo… Bystrzak otrzymał wiele nagród, w tym prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis przyznaną przez jury młodzieżowe.”

27.10, sobota

 • 10.00
  O dzieciństwie i książkach / On childhood and books
  Spotkanie z Åsą Lind, Marią Nilsson Thore i Martinem Widmarkiem / Meeting with Åsa Lind, Maria Nilsson Thore and Martin Widmark
  Prowadzenie / Host: Barbara Gawryluk
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 7+

„Szwecja jest w tym roku gościem honorowym Targów Książki w Krakowie, a z klasykami szwedzkiej literatury dla dzieci o pisaniu, ilustrowaniu i czytaniu na Festiwalu Conrada porozmawia Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej.”

 • 11.00
  O internetowym hejcie i przestępstwach z nienawiści / On Online Hate and Hate Crimes
  Prowadzenie / Host: Joanna Grabarczyk
  Miejsce / Venue: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie / Arteteka of the Public Regional Library
  Wiek / Age: 12+

„Co dzień kilkadziesiąt osób w Polsce staje się ofiarami internetowych ataków hejterskich lub ofiarami przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Każdy z nas był świadkiem internetowego linczu. Jak skutecznie reagować? Jak chronić siebie i najbliższych? Kiedy iść na policję? Jak zabezpieczyć materiał dowodowy? Jak nie stać się sprawcą przestępstwa? Warsztaty odbywają się w ramach projektu HEJT STOP.”

 • 12.00
  O rodzinie po estońsku / On Families in Estonian
  Spotkanie i warsztaty z Antim Saarem / Meeting and workshops with Anti Saar
  Prowadzenie / Host: Anna Michalczuk
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 5+

„Tobiasz chodzi do przedszkola, a jego młodszy brat Jonasz jeszcze nie, więc nie zna się na wielu rzeczach – choć mama i tato mówią, że zna się po swojemu. Tato lubi wszystkie zwierzęta, Tobiasz – tylko te mniejsze od niego, a Jonasz boi się nawet kury (za to nie boi się strasznych historii). Są różni, ale bardzo się kochają, dlatego w ich domu jest tak wesoło! Książka Ja, Jonasz i cała reszta została nagrodzona w Estonii m.in. tytułem „Rodzynek Roku 2013” przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci. Spotkanie jest inauguracją projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, w ramach którego wydawane będą książki uznanych estońskich i fińskich autorów.”

fot: źródło

28.10, niedziela

 • 10.00
  O wywijaniu pałeczkami / On Chopsticks
  Warsztaty z Izabellą Kalutą / Workshops with Izabella Kaluta
  Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
  Wiek / Age: 8+

„Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany? Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Chcecie lepiej ich poznać? No to w drogę! Z książką Izabelli Kaluty Man zou. Chiny dla dociekliwych ruszymy w podróż po Chinach.”

 • 11.00
  Literackie Baranki Dzieciom / Literary Baranki for Kids
  Miejsce / Venue: Kino Pod Baranami / Pod Baranami Cinema

Pokaz filmu / Film screening: Żubr Pompik / Pompik the Bison (reż. / dir. W. Zięba, A.P. Morawski, A. Vetter, P. Garbacz, P. Dębski, M. Kur, Polska / Poland 2017, 30’). Po seansie warsztaty plastyczne z „Joanna tworzy” / Reading and drawing workshops with “Joanna tworzy” after the screening.

 • 11.30
  O silnych dziewuchach / On Strong Women
  Spotkanie i warsztaty z Anną Dziewit-Meller i Joanną Rusinek / Meeting and workshops with Anna Dziewit-Meller and Joanna Rusinek

Prowadzenie / Hosts: Oliwia Fryc, Stanisław Jankowicz
Miejsce / Venue: Pałac Czeczotka / Czeczotka Palace
Wiek / Age: 6+

'Podróżujące damy, dziewuchy i dziewczyny łączą siły i dzielą się swoimi dokonaniami. Odkrywczynie i pionierki w końcu głośno opowiadają swoje historie. Podczas spotkania m.in. odkryjemy nowe lądy razem z Nellie Bly, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata”, porozmawiamy o Junko Tabei – pierwszej zdobywczyni Mount Everest – i Walentynie Tierieszkowej, pierwszej kobiecie w kosmosie. Przypomnimy też wiele innych kobiet, które przemierzyły świat wzdłuż i wszerz!”

 • Drzewa / Trees
  Wystawa ilustracji Piotra Sochy / Exhibition of illustrations by Piotr Socha
  Miejsce / Venue: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie / Regional Public Library
  Wystawa czynna / Exhibition open: 17-31.10.2018

„Niezwykły świat drzew według Piotra Sochy w formie wielkoformatowej wystawy. Pełne detali, misternie skomponowane ilustracje dopełnione solidną dawką wiedzy o drzewach przeniesione zostały na wielkie, płócienne plansze. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia, co się na nich znajduje, ale też przynosi wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.”

fot: źródło

Sprawdź: f7wroclaw

Którego dnia wybieracie się na Festiwal, oczywiście, ze swoimi pociechami? A może bierzecie udział każdego dnia? Koniecznie dajcie znać! 😉

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.