fot: źródło
Szermierka historyczną szablą bojową jest naszym utraconym dziedzictwem narodowym. Niestety, w dzisiejszych czasach, szermierka zeszła na boczny plan – niewiele się o niej słyszy, jeszcze mniej mówi… Jeśli jednak chcielibyście zobaczyć, jak wygląda ona „od kuchni” – już teraz macie taką możliwość.
Większość osób zapewne zdaje sobie sprawę, że to właśnie szabla w świadomości Polaków jest symbolem narodowym. Gdy broń palna jeszcze nie istniała, trzeba było sobie radzić…właśnie szablą! Niestety, tę tradycję zniszczyły działania zaborców, wprowadzenie nowej, innowacyjnej broni, a także szable wojskowe czy sportowe. Jak mówią organizatorzy, czyli Fundacja Urwany Film, obecnie z pięknego symbolu polskości zostało niewiele, bowiem większość broni została zniszczona lub przerobiona, a specjaliści tejże broni, dożyli powstania styczniowego.
fot: źródło
Przeczytaj także: Ciasto pieczone na oranżadzie! Klik.
Tak więc, z okazji Roku Niepodległości 2018 oraz dwusetlecia uruchomienia pierwszych kursów szermierki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Silkfencing i Fundacją P.K. „Urwany Film”, podjęło się zorganizowania wydarzenia muzealnego, obejmującego obok wystawy, warsztaty i sesję naukową.
Jak mówią organizatorzy, sens wydarzenia ma nieco głębszy sens: „Jest to równocześnie próba uruchomienia dialogu dotyczącego istoty, sensu i sposobów rekonstrukcji dziedzictwa niematerialnego, jakim są polskie techniki walk bronią białą. W pracach przygotowawczych uczestniczy Krakowska Szkoła Fechtunku oraz członkowie Stowarzyszenia na rzecz DESW ARMA-PL. Wydarzenie jest współfinansowane przez fundację PZU.
Wystawę organizowaną w salach Muzeum UJ, wraz z ekspozycją plenerową zatytułowaliśmy Szable w dłoń! Szermierka szablą jako polskie dziedzictwo narodowe. Pokażemy na niej tradycje sięgające Szkoły Rycerskiej i Collegium Nobilium, zagadnienia wychowania obywatelskiego, honorowych pojedynków ale przede wszystkim polskiej techniki walki szablą. Wykażemy różnice pomiędzy walką szablą bojową, wojskową i sportową. Wskażemy na przyczyny i skutki umiejscowienia naszych technik pomiędzy szabla wschodnią mieczem zachodnioeuropejskim oraz zaprezentujemy rozwój technik szermierczych w kolejnych wiekach.
fot: źródło
Przeczytaj również: Erotyzm w polskim plakacie
Na wystawie prezentowane będą również stanowiska interaktywne oraz multimedialne. Oprócz albumowego katalogu, przygotujemy wydawnictwo przedstawiające referaty z sesji naukowej.
Jak naprawdę walczyli nasi przodkowie?
Od kilkudziesięciu lat rozwija się w Europie ruch HEMA (ang.) Historical European Martial Artsw Polsce znany jako Dawne Europejskie Sztuki Walki (DESW). Korzystając z nielicznych zachowanych źródeł, rekonstruowane są techniki fechtunku historycznego – od mieczy wikingów po szable, rapiery i szpady. Idea polega nie tylko na rekonstruowaniu samych działań ale i na ich sprawdzaniu w praktyce – na międzynarodowych turniejach, zawodach i spotkaniach.”
fot: źródło
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.