Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

0
889

fot: źródło

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że po zmianach, które zaszły po 1989 roku, w naszym kraju wiele się zmieniło. Zmiana stron politycznych, przefiltrowanie gospodarki oraz nowe ustawy…wszystko to uległo zmianie. Jednak, czy zastanawialiście się kiedyś, jakie zmiany zaszły w polskim dizajnie po przełomowym ’89?

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółowymi zmianami, szczególnie, jeśli chodzi o polski dizajn po 1989 roku – koniecznie musicie odwiedzić wystawę: „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”.

Wystawę można obejrzeć:

-18.08, godzina 10:30

-18.08, godzina 12:00

-19.08, godzina 12:00

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1.

Więcej informacji na temat wystawy: MNK

fot: źródło

Design jest wieloznacznym terminem, odnoszącym się do przedmiotów użytkowych oraz dzieł sztuki. To ogół działań o charakterze kreatywnym, które od lat fascynują i porywają ludzi. Dlatego też ważna jest świadomość tego, jak bardzo po zmianach wprowadzonych w 1989 roku, twórcy musieli sobie, po prostu, radzić z przytłaczającymi dla nich zmianami, które wpłynęły na ich twórczość.

Organizatorzy, czyli Muzeum Narodowe w Krakowie, przybliża zarys wystawy: „Wystawa przedstawia zmiany w polskim dizajnie po 1989 roku. Pokazuje, jak radzili sobie twórcy w latach 90. w warunkach rodzącego się kapitalizmu, jakie piętno odcisnęły na ich pracach prądy postmodernistyczne, jak na przełomie wieku XX i XXI zaczęli wpisywać się w międzynarodowe nurty projektowania i jak współcześnie poszukują odrębności, chcąc sprostać konkurencji na rynkach zagranicznych. O formie wyrobu nie zawsze decyduje rachunek ekonomiczny.

fot: źródło

Wystawa ukazuje także inne oblicza dizajnu. Działania nienastawione wyłącznie na sprzedaż czy zysk rzadko są prowadzone na szeroką skalę i charakteryzują się eksperymentowaniem z materiałem, technologią czy z nową estetyką, niekiedy trudną do zaakceptowania przez masowego odbiorcę. Wielu projektantów skupia uwagę na poszukiwaniu narodowej tożsamości, odwołując się do ludowości, lokalności czy przeszłości. Do jeszcze innych wartości odwołuje się najmłodsze pokolenie twórców, którzy dostrzegają ważkie problemy społeczne albo podejmują projekty, którymi włączają się w ruchy proekologiczne. Szczególnym przypadkiem jest twórczość projektantów artystów – prezentowana na festiwalach czy w galeriach. Działają oni na pograniczu dyscyplin, a ich prace są rodzajem refleksji lub komentarza.

fot: źródło

Ta różnorodność świadczy o dokonującej się zmianie roli dizajnu we współczesnym świecie, ale mówi także o kondycji kultury materialnej, o naszej wrażliwości, aspiracjach i o wartościach, którym hołdujemy.”

Jesteście ciekawi zmian, które zaszły? Ciekawe, jak potoczyłby się dizajn, gdyby nie wprowadzono zmian…a wszystko to zobaczycie na wystawie! Ja się wybieram, a Ty?

Poprzedni artykułWampiry na Kazimierzu!
Następny artykułPo Drugiej Stronie Lustra – Alternatywny Piknik Rodzinny
Pisanie, czytanie, kino, jedzenie, natura i zwierzęta, to moje (najbardziej) ulubione rzeczy na całej kuli ziemskiej. Lubię żyć, aktywnie korzystać z tego, co daje mi świat, dlatego tak chętnie pojawiam się na różnych przedsięwzięciach i biorę czynny udział w życiu. Moja szeroka gama zainteresowań podyktowana jest wiecznym chłonięciem wiedzy i otwartością na to, co daje mi świat. Potrafię nieźle przyrządzić kurczaka, w śpiewaniu też całkiem sobie radzę, jako szczypiornistka z chęcią porzucam piłką i z wielką przyjemnością, po raz setny zresztą, obejrzę Avengersów czy jakikolwiek film Tarantino. Człowiek z otwartą duszą i pomocnym sercem - zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi.