Za zielonym balonikiem

0
646

fot: źródło

Lato latem, zabawa zabawą, ale gdzie w tym wszystkim kultura, szczególnie ta zwana wysoką? Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na „Lato w Muzeum„! Rodziny z dziećmi powinny skorzystać z „Lata w Muzeum„, ponieważ to wydarzenie, zostało stworzone z myślą o nich.

Jak mawiają organizatorzy: „Po błękitnym letnim niebie płynie zielony balonik. Przegląda się w Wiśle, ostrożnie mija wieże kościołów, kołysze się na wietrze grającym w berka na plantach. Przygląda się swojemu miastu…
Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w cyklu spotkań i warsztatów, których tematem będzie Kraków z czasów, gdy zielony balonik był jeszcze bardzo młodym balonikiem, ale i do czasów odrobinę wcześniejszych, gdy o jego narodzinach nie gruchały jeszcze krakowskie gołębie. Odwiedzimy Kraków młodopolskich artystów, Kraków elegancji i szyku belle époque, Kraków turkocących dorożek i pierwszych tramwajów. Zaprosimy do Krakowa Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych wspaniałych artystów. Wspólnie z zielonym balonikiem będziemy się dobrze bawić, poznawać sztukę i Kraków sprzed ponad 100 lat. Wyruszymy jej śladami na rodzinny spacer, powędrujemy w plener z paletą i pędzlem, a południowy wiatr zwabi nas aż do Zakopanego.
Cykl warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Kraków 1900”, zajęcia są prowadzone w wybranych oddziałach MNK.”

fot: źródło

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda harmonogram, oto on:

SIERPIEŃ

  • 1.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”Samoruchy i automobile
    Tur! tur! tur! pfuu! pfuu! – podobno takie dźwięki wydawał pierwszy automobil, który wiosną 1903 roku w szaleńczym pędzie przejechał przez Rynek w Krakowie, spłoszył dorożkę przy Szpitalnej i zniknął w garażu warsztatu przy Floriańskiej. Kto go stworzył? Kto nim kierował? Jak wyglądał i, co najważniejsze, jak szybko jechał? Do Krakowa z przełomu wieków z impetem wkroczył, a raczej wjechał, postęp. Dowiemy się także, czym w przestrzeni miasta przemieszczali się przeciwnicy tego wynalazku.

    Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz
    Preferowany wiek uczestników: 5-9 lat

     

  • 2.08.2018, godz. 10:30
    Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26Moda w krainie czarów
    Czasy młodopolskiego Krakowa, artystów i ich pięknych modelek, eleganckich tkanin, szykownych strojów i kwiatowych inspiracji to prawdziwa kraina czarów. Królowała w niej moda inna na każdą okazję. W domu Józefa Mehoffera – artysty niezwykle czułego na piękno ubioru i męża wyjątkowo eleganckiej żony – pobawimy się w projektantów mody. Ogród państwa Mehofferów zainspiruje nas do stworzenia kreacji, które zrobią furorę po drugiej stronie lustra – czyli w krainie czarów naszej wyobraźni. Zaprojektujemy więc deszczostroje, smutkofraki, śniadanioszlafroki, słońcowdzianka i… co tylko nam się zamarzy.

    Prowadzenie: Ewelina Krawczyk
    Preferowany wiek uczestników: 4-7 lat

     

  • 3.08.2018, godz. 10:30
    Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła”Ściany ze światła*
    Przez kolorowe szybki wpada do wnętrz światło żółte, czerwone, niebieskie… Promienie słońca spacerują po podłodze i meblach. Jasne, wielobarwne plamy okien przejmują w swoje władanie ciężkie mury. Podkręćmy nieco tempo: pora na podróż w czasie i przestrzeni. Podążając szlakiem witraży, cofniemy się do przełomu XIX i XX wieku oraz z przytupem wystrzelimy w przyszłość. Odbędziemy wędrówkę między szwajcarskim Fryburgiem a Krakowem. Naszymi przewodnikami będą Józef Mehoffer oraz artyści nam współcześni.

    Prowadzenie: Marysia Masternak
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat
    Wstęp wolny

     

  • 4.08.2018, godz. 10:30
    Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański”Dekoracja a multiplikacja
    Czy dekoracyjność form, jakie stosował Stanisław Wyspiański, jest różnorodna? Czy motywy, które lubił artysta, się powtarzają? Podczas warsztatów przyjrzymy się im dokładnie i sami zaprojektujemy dekorację ścienną. Jeden motyw, a nieograniczone efekty. Czeka nas zabawa mnożona w nieskończoność!

    Prowadzenie: Magdalena Wysocka
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 7.08.2018, godz. 10:30
    Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26Mikrokosmos w ogrodzie
    Co powiecie na powiększenie motyli, ważek i innych mieszkańców letniego ogrodu? Zapraszamy do domu malarza, który wiedział, że do pracy oprócz farb i pędzli może mu się przydać lupa. Nam również przyda się szkło powiększające, które pomoże inaczej popatrzeć na elementy przyrody i nadać im nowy, choć bardzo młodopolski, wymiar.

    Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz
    Preferowany wiek uczestników: 5-9 lat

     

  • 8.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”Dylematy kolekcjonera
    Jak wyglądało przedmuzealne życie podziwianych przez was dzieł? Do kogo należały i czy mogły zmieścić się w salonie? Podczas warsztatów poznamy postać niezwykłego kolekcjonera zakochanego w Japonii Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Spróbujemy odgadnąć, jak zdobywał nowe przedmioty do swojej kolekcji z odległych miejsc świata, w których nigdy nie był. Wspólnie zastanowimy się, czy zbiory liczące ponad 15 000 rzeczy to nadal hobby, czy już kolekcjonerskie utrapienie.

    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 9.08.2018, godz. 10:30
    Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41Turkot, stukot na Floriańskiej
    Dom Jana Matejki to nie tylko obrazy, rysunki i inne pamiątki po malarzu. To także dawni mieszkańcy tego miejsca. Jednym z nich jest duch przeszłości – duch, którego absolutnie nie należy się obawiać. Czy spotkamy go podczas zwiedzania domu malarza? W trakcie warsztatów spróbujemy go odnaleźć w zapachach i dźwiękach domu, ale także w odgłosach, które dobiegają z zewnątrz. Jak mogło brzmieć miasto za czasów Matejki? Czy usłyszymy stukot kopyt koni ciągnących powóz i dorożkę? A może zaintryguje nas skrzypienie wozu węglarza lub syk gazowej latarni? Zainspirowani przez ducha dawnych czasów stworzymy własne pojazdy, takie, którymi nawet rodzina Matejków chętnie pojechałaby na wakacje.

    Prowadzenie: Ewelina Krawczyk
    Preferowany wiek uczestników: 4-7 lat

     

  • 9.08.2018, godz. 10:00
    Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, Zakopane, ul. Kasprusie 19Muzykę przynosi wiatr
    Szelest liści, szum wody, stukot usuwających się spod nóg kamieni – otaczający świat jest pełen dźwięków. Niektóre z nich są tak subtelne, że potrzebują ciszy, by dostać się do naszych uszu, inne wpadają do nich bez zaproszenia, czasem z bardzo daleka niesione wiatrem. Wiatr, zwłaszcza ten tatrzański, halny, często bywał sprzymierzeńcem pasterzy, hen, daleko niósł ich nawoływania. Dźwięk pasterskich instrumentów budził owce na sąsiedniej hali. Podczas warsztatów porozmawiamy o dźwiękach, posłuchamy odgłosów domu Karola Szymanowskiego i pozwolimy zainspirować się jego muzyce. A potem przywołamy wiatr…

    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 10.08.2018, godz. 10:00
    Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, Zakopane, ul. Kasprusie 19Kierunek: Zakopane
    Na początku XX wieku Zakopane było niewielką usytuowaną w cieniu potężnych Tatr miejscowością. Jej urok, malowniczość, piękno i drogocenny wpływ przyrody odkryli najpierw artyści, naukowcy i… lekarze. To właśnie za radą medyków, ze względu na właściwości zdrowotne tatrzańskiego powietrza, zaczęli tu przybywać mieszkańcy miast. Niektórzy z nich tak pokochali to miejsce, że pozostali w nim na długie lata, pozostawiając ślad w postaci dzieł swoich rąk i serc – sztuki. Podczas warsztatów porozmawiamy o ludziach, którzy dawno temu przybyli do Zakopanego, zastanowimy się, co ich tu przywiodło, co zatrzymało na dłużej i co po sobie zostawili. Głównym bohaterem spotkania będzie Karol Szymanowski – artysta, który w Zakopanem zostawił duszę, całkiem słusznie zwaną dziś „Atmą”.

    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 11.08.2018, godz. 10:30
    Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła ArtystycznegoWazon dla fauna, jabłko od Flory
    Artyści początku XX wieku starali się uczynić pięknym cały otaczający ich świat. Piękno kojarzyli z naturą i to w niej najczęściej szukali inspiracji. Dlatego elementy natury odnajdziemy w przedmiotach codziennego użytku projektowanych przez największych artystów tamtych czasów. Tym razem skupimy się na ceramice, przyjrzymy się zoomorficznym i roślinnym ornamentom, podążymy tropem fauny i flory, które zastygły w przedmiotach z ceramiki, nadając im przedziwne kształty. Pawie, żurawie i inne zwierzęta będą naszą inspiracją w tworzeniu własnych dzieł.
    Podczas warsztatów przekonamy się, że każdy może polecieć na skrzydłach wyobraźni, nawet jeśli te skrzydła wykonane są z… gliny.

    Prowadzenie: Magdalena Wysocka
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 14.08.2018, godz. 10:30
    Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański”Kwiatek do kożucha?!
    Co takiego? Lato w pełni i takie pomysły? No właśnie, pasują do naszego cyklu warsztatów jak kwiatek do kożucha! Chyba że, tak jak Stanisław Wyspiański, nie boimy się śmiałych rozwiązań. Sam przedstawił siebie w kożuchu, a kwiatek z gorsetu jego żony łączy obie postacie. Kwiatów na wystawie znajdziemy więcej, na papierze, na szkle, na tkaninie… Podczas warsztatów sami stworzymy kwiaty, które pasują nie tylko do sierpniowej łąki, ale również do zimowego kożucha. Tym razem zakwitnie nam papier, bibuła, tkanina, wełna, może nawet filc.

    Prowadzenie: Magda Schuster
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 16.08.2018, godz. 10:30
    Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła ArtystycznegoJak krzesło uczynić sztuką? 
    „Design” lub „dizajn” – brzmi trochę jak magiczne zaklęcie. Bo po części tak jest, projektowanie przedmiotów ma w sobie coś z magii. Dzięki niej prawie każdy przedmiot codziennego użytku może się stać dziełem sztuki. Wystarczy trochę inwencji, znajomości ludzkich potrzeb i poczucia estetyki. Choćby takie krzesło. Podczas warsztatów zastanowimy się, czym się różnią krzesła eksponowane w muzeum od tych, na których siadamy do obiadu. Dowiemy się jak pracowali dawni rzemieślnicy i czym kierują się współcześni projektanci. Zainspirowani kolekcją muzeum wykonamy przedmioty, które ozdobią nasze domy.

    Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz
    Preferowany wiek uczestników: 5-9 lat

  • 17.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”Za zielonym balonikiem, czyli co się działo, gdy dzieci szły spać
    Co się działo nocą w Krakowie? Ach, bardzo wiele! Gdy grzeczne dzieci, ubrane w koronkowe piżamki, szły grzecznie spać, dorośli wymykali się z domu. Panie sznurowały gorsety i nakładały szeleszczące czernie, panowie pomadowali wąsy i chwytali cylindry, po czym wszyscy udawali się na miasto. Nocny Kraków tętnił życiem. Zwłaszcza gdy na tle bladego księżyca zawisł zielony balonik. Bardzo wesoły balonik! Ach, co się wtedy działo?!
    Podczas warsztatów nie pozwolimy się uśpić, przez dziurkę od klucza podglądniemy dorosłych, którzy nocą stawali się tacy eleganccy i tak dobrze się bawili. Może nawet się za nich przebierzemy i niepostrzeżenie wślizgniemy do teatru, kawiarni lub kabaretu? Tylko o tym cicho sza, nie mówicie nikomu, kto ma więcej niż 10 lat!

    Prowadzenie: Magda Schuster
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 18.08.2018, godz. 10:30 oraz 12:30
    Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”Gramy zmysłami – projektowanie zabawek uniwersalnych
    Przyzwyczailiśmy się do tego, w jaki sposób postrzegamy otoczenie. Nie zastanawiamy się, jak to jest nie widzieć, albo jak to jest, gdy widzi się za dużo, a wielość obrazów staje się problemem. Nie myślimy o tym, że nie wszyscy odbieramy to, co nas otacza, w jednakowy sposób. Świat zewnętrzny dociera do nas głównie przez wzrok, który jednakże wystarczy „wyłączyć”, by okazało się, że istnieje wiele innych bodźców, które mogą nam pomóc rozeznać się w świecie i sprawić radość.
    Na warsztatach spróbujemy „zobaczyć” świat w taki sposób, w jaki widzą go inni. Wyostrzymy zmysły, zagramy w niewidzialne za pomocą kształtów i faktur, a na końcu zaprojektujemy zabawki uniwersalne, czyli takie, którymi mogą się bawić wszystkie dzieci.

    Prowadzenie: Pani Jurek i Edyta Ołdak
    Informacje dodatkowe:
    Cena: 15 zł
    Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl, 12 433 57 44

  • 21.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”

    Wycieczka za miasto

    Młodopolscy artyści wyprawiają się na wieś. Wszystko ich tam zachwyca – rozległe pejzaże, wiejskie chałupy, kolorowe chusty i kwieciste spódnice dziewcząt, proste sprzęty, ludowe dekoracje… Artyści początku XX wieku, nie tylko malarze, ale także projektanci mebli i przedmiotów użytkowych, podkrakowską i podhalańską wieś i jej kulturę traktowali jak niewyczerpane źródło inspiracji. Oczarowani przyrodą i twórczością ludowych rzemieślników odmienili charakter współczesnej sobie sztuki. Ścieżkę warsztatów wyznaczą tym razem proste wzory, ludowe motywy i żywe kolory. Podążając ich tropem, wykonamy prace budzące skojarzenia z tym, co rośnie, gra i śpiewa daleko poza granicami miasta.Prowadzenie: Magda Schuster
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

     

  • 22.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”Miasto moich marzeń
    Współczesne miasta zmieniają się bardzo szybko, ciągle powstają nowe budynki, wytyczane są nowe ulice, brzegi rzek spinają nowe mosty. Ulicami podąża coraz więcej środków lokomocji, tworzone są parki i place zabaw, a mieszkańcy coraz częściej chcą mieć wpływ na wygląd swojego miasta. W mieście takim jak Kraków mieszają się ze sobą epoki, a nowoczesność musi szanować przeszłość. Podobnie było w Krakowie przed ponad 100 laty. Podczas warsztatów dowiemy się, jak zmieniało się miasto, jak mieszkańcy reagowali na nowinki techniczne, takie jak na przykład wodociąg, i co władze miejskie myślały o pogotowiu ratunkowym. Pobawimy się w architektów i stworzymy makietę miasta, w którym chcielibyśmy zamieszkać.

    Prowadzenie: Blanka Dudek
    Preferowany wiek uczestników: 6-9 lat

     

  • 24.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”Co wy wiecie o portrecie?
    Tym razem wyruszamy w podróż do dawnego Krakowa, by poznać jego mieszkańców – artystów, bohaterów ich dzieł, kolekcjonerów, przedstawicieli mieszczaństwa. Znanych i mniej znanych. Przy okazji dowiemy się, czym jest portret, co mówi nam o człowieku – modelu i artyście. Przyglądniemy się klasycznym, „poważnym” portretom i zabawnym karykaturom, zastanowimy się, kogo i jak portretowano, z kogo żartowano, a komu nawet nie próbowano się tak narazić. Opowiemy sobie o technikach, jakie stosowali młodopolscy artyści, i sami spróbujemy zupełnie nowych metod.

    Prowadzenie: Blanka Dudek
    Preferowany wiek uczestników: 6-9 lat

     

  • 28.08.2018, godz. 10:30
    Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”Kawa, terpentyna czy politura? Wnętrza pełne zapachów
    Jak żyli artyści i kolekcjonerzy na początku XX stulecia? Gdzie lubili się spotykać? Jak wyglądały wnętrza ich pracowni, ulubionych kawiarni i kabaretów? Przez osłonięte koronkową firanką okno lub przez dziurkę od klucza zaglądniemy do krakowskiego mieszkania albo do wnętrza Jamy Michalika, Paonu, Noworola. Być może ktoś zaprosi nas na herbatkę… Odkryjemy, co w wystroju wnętrz uchodziło za krzyk mody. Jak można było zamanifestować majętność, pochwalić się obyciem w świecie, lub zaznaczyć swoją obecność, gdy się było artystą? Przyjrzymy się najdrobniejszym szczegółom, nawet pamiątki z pewnych krajów będą miały znaczenie. Na sam koniec spróbujemy wystroić wnętrze tak, by udało nam się przenieść w czasie do początku ubiegłego wieku.

    Prowadzenie: Agnieszka Fluder
    Preferowany wiek uczestników: 6-10 lat

fot: źródło

Z ważniejszych informacji, dotyczących cen i zapisów:
• Cena 5 zł od dziecka.
Wyjątek stanowią: warsztaty 11.07.2018 i 11.07.2018 na wystawie „Sytuacja się zmieniła”, wydarzenia z okazji finisażu wystawy „Teraz komiks!” odbywające się 21.07.2018, spacer dla rodzin 28.07.2018 oraz warsztaty dla dzieci z dysfunkcjami odbywające się 18.08.2018 (dokładne informacje pod terminami).
• Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Bilety: www.bilety.mnk.pl
Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).
Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi.
• Rezerwacja na zajęcia w willi „Atma” w Zakopanem: agiewont@mnk.pl
• Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, mogą dokonać zakupu biletu w kasie Muzeum po okazaniu stosownego dokumentu.

Kto wybiera się całą rodziną do Muzeum? 🙂