Kraków to miasto położone w południowej Polsce w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni, stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski.
Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry, czy wypadów do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Ciekawe miejsca i wyjątkowe atrakcje Krakowa.
1. Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki został wzniesiony ku czci Tadeusza Kościuszki i jest jednym z czterech krakowskich kopców. Z osiedla willowego Salwator prowadzi do niego piękna Aleja Waszyngtona.
4. lutego 1746 r. urodził się TADEUSZ KOŚCIUSZKO
Kopiec Tadeusza Kościuszki w Krakowie pic.twitter.com/aN99JrR5DS— Basia (@J_Basia) February 4, 2018
2. Błonia i Zakrzówek
Błonia i Zakrzówek to dwa ciekawe tereny w Krakowie. Oddalone od rynku o zaledwie kilometr Błonia są jednym z najlepszych w mieście obszarów do uprawiania sportu i ulubioną trasą pieszo – rowerowa Krakowian. Zakrzówek to obszar położony pomiędzy ulicami Kapelanka i Tyniecką, pośrodku którego znajduje się malowniczy zbiornik wodny.
Wieczorowy #spacer #zakrzówek #Krakow pic.twitter.com/aUlVRY48yY
— Tatti (@tatibo87) May 6, 2018
3. Fabryka Schindlera
Muzeum, które podobno zwala z nóg i daje do myślenia. Fabryka Schindlera to znana atrakcja turystycznych Krakowa, dzięki słynnemu filmowi Stevena Spielberga „Lista Schindlera” z 1993 roku. Fabryka znajdowała się w krakowskiej dzielnicy Podgórze i została założona w 1937 r. przez trzech żydowskich przedsiębiorców. Dziś znajdują się tutaj Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej.
Bardzo dobra wystawa czasowa "Okupanci" w Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Utknęłam na długo. Pozdrawiam z Krakowa! pic.twitter.com/JM7yzAumWx
— Magda Ogórek (@ogorekmagda) June 16, 2017
4. Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum Lotnictwa Polskiego zajmuje budynek ekspozycyjny o powierzchni 4 tys. m2, jest to największe tego typu muzeum w Polsce. Muzeum Lotnictwa Polskiego wystawia ogromną kolekcję samolotów i obiektów związanych z historią lotnictwa. W ciągu roku organizowane są tu pokazy filmowe i imprezy, szczególnie polecamy Małopolski Piknik Lotniczy.
5. Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum założone w 1998 r. mieszczące się przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.
Juak M10 z Muzeum Inzynierii Miejskiej w Krakowie. Piękna bestia. ?️? pic.twitter.com/D2hcDNwWpm
— Marcin Makowski (@makowski_m) August 20, 2017
6. Cmentarz Rakowicki
Cmentarz komunalny w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, założony w 1803; zajmuje powierzchnię 42 ha. Pochowano na nim wielu zasłużonych krakowian. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy drogi (obecnie ulicy Rakowickiej) wiodącej do odległej o 2 km dawnej wsi Rakowice. Jeżeli w ogóle można powiedzieć o cmentarzu, że jest ładny, to na pewno o Rakowickim.
Cmentarz Rakowicki po zmroku [ZDJĘCIA Z DRONA] https://t.co/FqOHxghlna pic.twitter.com/hOsWk1UDt0
— LoveKraków.pl (@lovekrakow) November 1, 2017
7. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Budowla jest jednonawowa, neogotycka z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, wzniesiona z czerwonej cegły. Zespół ołtarzy i wyposażenie pochodzą z 1896. W ołtarzu bocznym od wschodniej strony umieszczony został obraz Chrystusa Miłosiernego z 1944 namalowany przez Adolfa Kazimierza Hyłę na podstawie wskazówek Faustyny Kowalskiej i grób świętej. We wnęce okiennej portret siostry Faustyny z 1995, a na fasadzie kościoła wmurowano tablicę upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II w 1997 autorstwa Czesława Dźwigaja z 1998. Piękne miejsce godne odwiedzenia i skupienia.
[#KRAKÓW] Ważne rocznice w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia https://t.co/fHyXuh4hKk pic.twitter.com/HGMl2BqJHs
— eKAI (@ekaipl) January 13, 2018
8. Płaszów Obóz Koncentracyjny
Czekali tutaj na śmierć. Niemcy założyli obóz Płaszów jesienią 1942 roku na dwóch czynnych żydowskich cmentarzach. Baraki wybudowano na grobach. Początkowo mieszkali w nich Żydzi przeniesieni z krakowskiego getta. Wtedy był to jeszcze obóz pracy przymusowej. W styczniu 1944 r. został przekształcony na koncentracyjny. Trafiali tu nie tylko Żydzi, ale też Cyganie, Polacy, Węgrzy i Słowacy. Dla wielu Płaszów był obozem przejściowym, skąd transportowano ich m.in. do komór gazowych w Auschwitz. W szczytowym okresie więziono w Płaszowie ponad 20 tys. osób. W połowie 1944 r. rozpoczęto ewakuację i zacieranie śladów zbrodni. Jak podaje Ryszard Kotarba, historyk IPN, przez KL Płaszów przeszło 50 tys. więźniów. Pochowano tu ok. 8 tys.
Obóz Płaszów w Krakowie – teren po niemieckim obozie pracy przymusowej, później przekształconym w obóz koncentracyjny pic.twitter.com/JJyVk4zMCg
— dron.malopolska (@DronMalopolska) July 27, 2015
9. Barbakan
Barbakan (zwany też potocznie Rondlem) to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską, po południowej stronie ul. Basztowej. Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami – okrągłymi i sześciobocznymi ułożonymi naprzemiennie względem siebie. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.
Barbakan wiosną ??#Kraków #Barbakan #Wiosna pic.twitter.com/YCmBR2ei68
— Małgorzata Dziwis (@Gosia4444444) April 6, 2018
10. Kościół Św. Wojciecha
Kościół znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwotnie romański, w XVII i XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. W podziemiach kościoła znajduje się ekspozycja związana z historią Rynku.
“ Kościół Świętego Wojciecha (Church Of St. Adalbert), Kraków, Poland” pic.twitter.com/9yxQ3ADQQw
— Seref Sezgin (@SEREF737) June 18, 2017
Źródło: alekrakow.pl/pl.wikipedia.org
Zdjęcie główne: facebook.com