Zabytki i atrakcje Krakowa. Co warto zobaczyć w Krakowie.

0
2192

Kraków to miasto położone w południowej Polsce w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni, stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski. 

Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry, czy wypadów do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ciekawe miejsca i wyjątkowe atrakcje Krakowa.

1.  Kopiec Kościuszki 

Kopiec Kościuszki został wzniesiony ku czci Tadeusza Kościuszki i jest jednym z czterech krakowskich kopców. Z osiedla willowego Salwator prowadzi do niego piękna Aleja Waszyngtona.

2. Błonia i Zakrzówek 

Błonia i Zakrzówek to dwa ciekawe tereny w Krakowie. Oddalone od rynku o zaledwie kilometr Błonia są jednym z najlepszych w mieście obszarów do uprawiania sportu i ulubioną trasą pieszo – rowerowa Krakowian. Zakrzówek to obszar położony pomiędzy ulicami Kapelanka i Tyniecką, pośrodku którego znajduje się malowniczy zbiornik wodny.

3. Fabryka Schindlera

Muzeum, które podobno zwala z nóg i daje do myślenia. Fabryka Schindlera to znana atrakcja turystycznych Krakowa, dzięki słynnemu filmowi Stevena Spielberga „Lista Schindlera” z 1993 roku. Fabryka znajdowała się w krakowskiej dzielnicy Podgórze i została założona w 1937 r. przez trzech żydowskich przedsiębiorców. Dziś znajdują się tutaj Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej.

4. Muzeum Lotnictwa Polskiego 

Muzeum Lotnictwa Polskiego zajmuje budynek ekspozycyjny o powierzchni 4 tys. m2, jest to największe tego typu muzeum w Polsce. Muzeum Lotnictwa Polskiego wystawia ogromną kolekcję samolotów i obiektów związanych z historią lotnictwa. W ciągu roku organizowane są tu pokazy filmowe i imprezy, szczególnie polecamy Małopolski Piknik Lotniczy.

5. Muzeum Inżynierii Miejskiej 

Muzeum założone w 1998 r. mieszczące się przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.

6. Cmentarz Rakowicki 

Cmentarz komunalny w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, założony w 1803; zajmuje powierzchnię 42 ha. Pochowano na nim wielu zasłużonych krakowian. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy drogi (obecnie ulicy Rakowickiej) wiodącej do odległej o 2 km dawnej wsi Rakowice. Jeżeli w ogóle można powiedzieć o cmentarzu, że jest ładny, to na pewno o Rakowickim.

7. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Budowla jest jednonawowa, neogotycka z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, wzniesiona z czerwonej cegły. Zespół ołtarzy i wyposażenie pochodzą z 1896. W ołtarzu bocznym od wschodniej strony umieszczony został obraz Chrystusa Miłosiernego z 1944 namalowany przez Adolfa Kazimierza Hyłę na podstawie wskazówek Faustyny Kowalskiej i grób świętej. We wnęce okiennej portret siostry Faustyny z 1995, a na fasadzie kościoła wmurowano tablicę upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II w 1997 autorstwa Czesława Dźwigaja z 1998. Piękne miejsce godne odwiedzenia i skupienia.

8. Płaszów Obóz Koncentracyjny 

Czekali tutaj na śmierć. Niemcy założyli obóz Płaszów jesienią 1942 roku na dwóch czynnych żydowskich cmentarzach. Baraki wybudowano na grobach. Początkowo mieszkali w nich Żydzi przeniesieni z krakowskiego getta. Wtedy był to jeszcze obóz pracy przymusowej. W styczniu 1944 r. został przekształcony na koncentracyjny. Trafiali tu nie tylko Żydzi, ale też Cyganie, Polacy, Węgrzy i Słowacy. Dla wielu Płaszów był obozem przejściowym, skąd transportowano ich m.in. do komór gazowych w Auschwitz. W szczytowym okresie więziono w Płaszowie ponad 20 tys. osób. W połowie 1944 r. rozpoczęto ewakuację i zacieranie śladów zbrodni. Jak podaje Ryszard Kotarba, historyk IPN, przez KL Płaszów przeszło 50 tys. więźniów. Pochowano tu ok. 8 tys.

9. Barbakan 

Barbakan (zwany też potocznie Rondlem) to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską, po południowej stronie ul. Basztowej. Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami – okrągłymi i sześciobocznymi ułożonymi naprzemiennie względem siebie. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.

10. Kościół Św. Wojciecha

Kościół znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwotnie romański, w XVII i XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. W podziemiach kościoła znajduje się ekspozycja związana z historią Rynku.

Źródło: alekrakow.pl/pl.wikipedia.org
Zdjęcie główne: facebook.com